6. února 2018 16:51 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Německo zahájilo další vyšetřování emisních podvodů v Audi

Výrobce automobilů Audi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobce automobilů Audi. | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Německá prokuratura v úterý prohledala sídlo a jeden ze závodů automobilky Audi v souvislosti s rozšířením vyšetřování manipulací s testy emisí naftových motorů. Úřady prověřují podezření na podvod týkající se 210 tisíc vozidel prodaných v Evropě a USA, uvedla agentura Reuters.

Nejvýdělečnější součást koncernu Volkswagen v listopadu 2015 přiznala, že její naftové třílitrové motory V6 byly vybaveny zařízením, které bylo ve Spojených státech považováno za nezákonné a umožnilo automobilům obejít emisní limity.

Prokurátoři začali v Audi loni v březnu vyšetřovat, kdo je do kauzy týkající se 80 tisíc osobních vozů Audi a Porsche zapojen. Minulý týden prohledali obydlí několika současných i bývalých zaměstnanců společnosti. 

Nyní prověřují podezření na podvod a nedovolenou reklamu týkající se minimálně 210 tisíc vozidel s třílitrovými motory, které byly od roku 2009 prodány v Evropě a v USA. Vyšetřovatelé prohledávali sídlo firmy v Ingolstadtu a montážní závod i soukromý dům ve městě Neckarsulm na jihozápadě Německa.

Počet podezřelých se zvýšil na 14 ze 13 v lednu, žádný z bývalých nebo současných členů vedení automobilky k nim nepatří.

Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.

ČTK