Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
23. listopadu 2010 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nenechte se napálit. Poradíme vám, jak nekoupit kradené auto

Autobazar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Poznat, jestli si v autobazaru nekupujete kradené auto, je podle expertů velmi složité. Většina prodejců totiž na původ vozu nehledí a samotný kupec zdařile proměněný automobil nemá šanci poznat.

Koupit si v Česku kradené auto je mnohem pravděpodobnější, než si většina lidí myslí. V autobazarech jsou jich minimálně stovky. Prodejci je tu prodávají jako vozy zcela bezproblémové a zákazník má jen minimální šanci rozpoznat nesrovnalosti. LN tak přináší několik tipů, jak se koupi kradeného vozu vyhnout.

Kupte auto s dobrou minulostí
První radou je důkladně si prostudovat dokumenty k vozu. "Neměly by to být duplikáty, ale pouze originály. Kopie napovídají, že s autem není něco v pořádku," říká Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting. Doklady by měly kupci poskytnout důkladný přehled o minulosti auta. Tedy o předchozích vlastnících i o kontrolách v servisech. Nejlépe je koupit vůz, který si předchozí vlastník pořídil jako nový u tuzemského dealera a který byl opravován v autorizovaných dílnách.

Vyberte autobazar, který auta kontroluje
Důležité je také vybrat si správný autobazar. Nejlépe ten, který přijímané vozy prověřuje. "Většině autobazarů se nedá věřit. Jsou ale výjimky. Některé z nich se opravdu snaží původ aut ověřovat a přijímaná auta nechávají testovat firmami, které se na odhalování kradených vozů specializují," říká Zich.

Zmíněné autobazary totiž udělají většinu práce za vás. Především zkontrolují všechny bezpečnostní prvky, kterých může být v některých vozech až třicet a kupec by je sám nikdy neobjevil.

"Je to mnohdy hodně detailní práce. Kontroluje se, jestli identifikační čísla sedí a jestli jsou na správných místech vozu. Prověřují se ale i sváry a jejich provedení.

Někteří úpravci kradených vozů jsou už totiž natolik rafinovaní, že nemění jen samotná výrobní čísla, ale celé díly, na kterých se tato čísla nacházejí," popisuje praktiky zlodějů Zich.

Vůbec nejbezpečnější je koupit starší vůz od značkového prodejce, který ho poprvé prodal, v provozu udržoval a nakonec od původního majitele vykoupil na protiúčet.

Dobrý dojem z prodávajícího i originální klíče
Přestože se to může zdát jako samozřejmost, je třeba připomenout, že velkou roli při nákupu hraje i serióznost prodávajícího.

Pokud by auto prodával někdo, kdo vypadá nedůvěryhodně, pak by měl být nakupující ve střehu. Samozřejmostí při koupi by mělo být také předložení písemné kupní smlouvy. Ta by měla obsahovat ověření totožnosti prodávajícího a podpisy všech, kdo se účastnili koupě vozu.

Ti, kdo se chystají koupit auto v bazaru, by si měli dát pozor i na to, zda se nezajímají o vůz, u kterého ještě není splacený leasing. Což se může týkat hlavně ojetých aut.

Velkou výhodou je, pokud prodávající má k autu i originální klíče. Každý by si měl dát pozor, zda některé díly auta nejsou poškozeny či dokonce již měněny. A pokud k výměně došlo, tak zda o tom byl nakupující informován a je o tom veden nějaký záznam. A ještě před něčím odborníci varují: dávejte si pozor na příliš laciná auta nebo na ty vozy, které vystřídaly v krátké době několik majitelů.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...