Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nenechte se počasím vyvést z míry. 8 rad, jak přežít zimu na silnici

V Libereckém kraji napadlo přes noc na 3. února okolo 30 centimetrů sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Libereckém kraji napadlo přes noc na 3. února okolo 30 centimetrů sněhu. | foto: ČTK

Jízda v zimě je mnohem náročnější na techniku, ale i na řidiče. Buďte proto na všechno připraveni a nenechte se zaskočit nečekanou změnou počasí.

Pořádná zima tu bude každým dnem. Plno řidičů už má zkušenosti se zimním provozem, ale někteří třeba budou jezdit v zimě prvně. Zimní období neklade mnohem větší zátěž jen na auto, ale také na řidiče - a to jak fyzickou, tak i psychickou. Buďte proto připraveni a nenechte se nepřízní počasí vyvést z míry. 

1) Mějte zimní pneumatiky
Kvalitní zimní pneumatiky jsou bezpodmínečně nutné k tomu, abyste přežili zimu. I když je sucho nebo mokro, v teplotách lehce nad nulou již zimní pneumatiky s jinou směsí fungují lépe než pneumatiky letní. Abyste ale zaručili správnou funkci zimních pneumatik, musíte dodržovat několik zásad.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Držte se "pravidla čtyř". Zimní pneumatiky by měly mít hloubku dezénu minimálně 4 mm (zákonný limit 1,6 mm je naprosto nedostatečný), měly by být staré nejvýše 4 roky a měly byste je mít na všech čtyřech kolech. Se stářím gumy klesá i její schopnost "pracovat" a pneumatika tvrdne a ztrácí své vlastnosti. Je také nesmysl nazouvat pneumatiky pouze na jednu hnanou nápravu. Auto potřebuje oporu nejen při akceleraci, ale i na brzdách a také v zatáčkách.

2) Vozte s sebou škrabku a lopatku
Počasí je v zimě nevyzpytatelné, proto vždy mějte v autě škrabku na led, malou lopatku na odhazování sněhu a vyplatí se i malé košťátko na ometání. Před jízdou důkladně auto očištěte. Vyškrabávání "tankových průzorů" v ledu a sněhu na oknech je velmi nebezpečné, protože nemáte z auta rozhled. Očištěte pořádně všechna okna a oměťte sníh z kapoty i střechy!

Vrstva sněhu na autě něco váží a narušuje stabilitu (a také aerodynamiku), ale především hrozí, že se její kus najednou odtrhne a například při brzdění se sesune přes čelní sklo a vy najednou neuvidíte nic. Stírače takovou vrstvu nedokážou odmést pryč. Sníh na střeše také otravuje všechny, kteří jedou za vámi, takže buďte ohleduplní.

3) Kupte si rozmrazovací sprej
Rychlému zbavení se vrstvy ledu na autě pomůžete i rozmrazovacím sprejem. Krom oken ho ale používejte také na kliky a zámky dveří a na těsnění kolem dveří a oken. Silná námraza doslova přilepí dveře k autu a neotevřete je ani silou. Nebo otevřete, ale utrhnete si gumové těsnění na dveřích... S tím také souvisí, že rozmrazovací sprej funguje jen tehdy, když ho máte u sebe. V kufru auta je vám celkem k ničemu.

4) Dolévejte náplň do ostřikovačů
V zimě je spotřeba kapaliny v ostřikovačích mnohem vyšší než v letních měsících. Pravidleně proto dolévejte nemrznoucí směs a rozhodně neuděláte chybu, když budete v autě vozit vždy aspoň dvoulitrovou rezervní náplň. Sledujte předpověď počasí a pokud mají udeřit mrazy pod -15°C, raději si kupte nemrznoucí směs do -30 až -40°C. Obvyklá směs do -20°C nemusí stačit.

5) Zkontrolujte auto, zda je připraveno
Nechte prověřit hlavně chladící a brzdovou soustavu auta. V servisu rychle pomocí jednoduchého měřiče zjistí, zda máte v chladiči nemrznoucí směs (měla by vydržet aspoň -30°C) a také nechte zkontrolovat brzdy, aby vám jedno kolo nebrzdilo více nebo méně. Na povrchu se sníženou adhezí byste pak mohli snáze dostat smyk.

Pokud máte auto s naftovým motorem, počítejte s tím, že nafta je na mrazy velmi citlivá a s teplotami pod -10°C začínají potíže. Nechte si překontrolovat palivový systém a buď do nafty přidávejte aditivum, nebo tankujte u těch čerpacích stanic, kde prodávají naftu uzpůsobenou na zimní provoz.

6) Plánujte trasu
Když se chystáte daleko, naplánujte si raději trasu po silnicích vyšší třídy. Dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy mívají prioritu při odklízení sněhu, takže by se nemělo stát, abyste zůstali někde v polích trčet v závěji. Některé osvědčené zkratky při cestě do práce nemusí být vůbec odklizeny od závějí i v blízkém okolí velkých měst. Cedule "silnice se v zimě neudržuje" tu není jen pro legraci. Nechávejte si také větší časovou rezervu, protože pečlivé ranní očistění auta od sněhu zabere pět až deset minut. Vstaňte proto dříve a nezanedbávejte odklizení sněhu a ledu z auta.

7) Vybírejte dobře parkovací místo
Když už si můžete vybrat, kam auto zaparkujete, hledejte takové místo, abyste minimalizovali šanci, že se stane něco, co nemůžete ovlivnit. Zaparkovat auto v zatáčce nebo křižovatce znamená, že vám při prvním náledí do auta někdo ťukne. Také nechávejte auto raději tam, kde cestu odklízejí, na některé úzké uličky se zametač nedostane. Dívejte se, co je nad autem. Zaparkovat auto pod stromem obtěžkaným sněhem je docela riskantní, protože se větev může ulomit a také se přesvědčte, zda nehrozí pád velkého rampouchu, který může nejen poškodit auto, ale především vás zranit nebo zabít.

​8) Buďte připraveni na nejhorší
Počítejte s tím, že můžete kdekoli uvíznout, i na nepochopitelných místech. Vozte u sebe telefon, ať můžete přivolat pomoc nebo kontaktovat blízké či spolupracovníky, že nedorazíte ve smluvený čas. Pravidelně doplňujte palivo, nejezděte na rezervu. Vypnout někde v noci motor zmanená, že zmrznete. Auto na volnoběh spotřebuje kolem dvou litrů za hodinu. Rezerva proto vystačí sotva na tři hodiny běhu motoru, ale může se stát, že v kalamitě uvíznete celou noc. Také neuděláte chybu, když budete v autě vozit přikrývku a energetickou sušenku. Může se stát, že na jednom místě zůstanete třeba dvě tři hodiny. Při delší cestě si udělejte do termosky teplý nápoj a vezměte si něco na zabití času (knížku nebo časopis). S převráceným kamionem nic neuděláte, tak si aspoň nenechte pocuchat nervy.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.