2. května 2018 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nikola Motor žaluje Teslu o dvě miliardy dolarů, Muskova firma měla okopírovat designové prvky

Vůz Tesla Semi, který má údajně kopírovat designové prvky od Nikola Motor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Tesla Semi, který má údajně kopírovat designové prvky od Nikola Motor. | foto: Tesla

SALT LAKE CITY Americký výrobce nákladních vozů s alternativním pohonem Nikola Motor podal patentovou žalobu na producenta elektromobilů Tesla. Tvrdí, že společnost Tesla ve svém modelu Semi okopírovala několik jeho patentově chráněných designových prvků, a požaduje odškodné přes dvě miliardy dolarů (asi 43 miliard korun). Informuje o tom list Automobilwoche.

Zakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk představil prototyp nového elektrického tahače Semi loni v listopadu, výrobu plánuje spustit v příštím roce. Společnost Nikola Motor tvrdí, že automobil Semi kopíruje několik designových prvků hybridního vozu Nikola One, který firma představila již v roce 2016.

Vůz Tesla Semi, který má údajně kopírovat designové prvky od Nikola Motor.
Vůz Tesla Semi, který má údajně kopírovat designové prvky od Nikola Motor.

„Nikola odhaduje, že újma, kterou jí Tesla porušením patentů způsobila, přesahuje dvě miliardy dolarů,“ uvedla firma v soudních dokumentech. Tesla obvinění odmítla a žalobu označila za neopodstatněnou.

ČTK