21. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nissan jako první velká automobilka začne montovat v Barmě

Nissan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nissan (ilustrační foto) | foto: Reuters

RANGÚN Japonský Nissan začne jako první velká světová automobilka montovat své vozy v Barmě. Firma uvedla, že spolu s malajsijským partnerem postaví v zemi za zhruba 500 milionů dolarů (9,5 miliardy Kč) montážní závod, kde se budou sestavovat od roku 2015 sedany Nissan Sunny.

Je to v tomto fiskálním roce zatím největší investice v zemi, kde objem přímých zahraničních investic od demokratických reforem v roce 2011 prudce narůstá.

ČTĚTE TAKÉ:

Výstavbu závodu v regionu Bago asi 70 kilometrů severovýchodně od Rangúnu zajistí malajsijská automobilka Tan Chong Motor Holdings. Kapacita továrny dosáhne více než 10 000 vozů a zpočátku tam bude pracovat asi 300 lidí.

Spěch do Barmy

Světové automobilky nyní spěchají do Barmy, která byla donedávná izolována politikou vojenských vlád a mezinárodními ekonomickými sankcemi. Menší japonská automobilka Suzuki letos v zemi obnovila po letech výrobu malých užitkových vozidel v počtu asi stovky kusů měsíčně. V červenci pak Nissan spolu s Tan Chong Motor otevřel v Barmě první autosalon.

Barma od dubnového začátku fiskálního roku schválila větší objem přímých zahraničních investic než za celý předešlý rok, řekl agentuře Reuters zástupce ministerstva plánování a hospodářského rozvoje. Jejich hodnota do konce srpna dosáhla 1,8 miliardy dolarů (zhruba 34 miliard Kč) ve srovnání s objemem 1,4 miliardy USD za rok do konce března.

Vlna investic v Barmě následuje poté, co barmská vojenská vláda v roce 2011 zahájila přeměnu politického režimu na civilní vládu a demokracii. V dubnu zrušila ekonomické sankce proti zemi Evropská unie, Spojené státy to s prozatímní platností učinily už loni v květnu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!