8. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nissan předvedl Londýňanům svou verzi černého taxíku

Nissan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nissan (ilustrační foto) | foto: Reuters

LONDÝN Japonská automobilka Nissan předvedla Londýňanům svou verzi černých vozů londýnské taxislužby.

Vůz, který bude konkurovat taxíkům klasické domácí značky LTI a taxiverzi vozu německého Mercedesu, je založena na stejném minivanu NV2000 jako verze pro newyorské taxi, která letos zvítězila ve výběrovém řízení.

Nissan za přednost svého vozu označil spotřebu, která je údajně až o 50 procent nižší než u dosavadních londýnských taxíků. To by podle firmy mělo ušetřit průměrnému londýnskému taxikáři až 1000 liber (32.000 Kč) ročně.

Taxiverze dodávky

Taxiverze dodávky NV2000 vyhrála letos v soutěži na jednotné žluté taxíky v New Yorku, které do ulic města mají vyjet v říjnu 2013. Zakázka na 13 000 vozů během deseti let by měla Nissanu vynést kolem miliardy dolarů.

"Pokud budou údaje o spotřebě takové, jaké slibují, bude to mít velký odbyt," řekl agentuře Reuters generální tajemník Asociace licencovaných řidičů taxi Steve McNamara. Úřad pro londýnskou dopravu Transport for London odhaduje, že po londýnských ulicích jezdí kolem 22 000 černých taxíků.

Nissan čeká, že pro pětimístný vůz s naftovým motorem o objemu 1,5 litru získá certifikaci pro taxislužbu do konce roku a začne jej prodávat příští rok. Příští rok chce firma také testovat pro Londýn elektrickou verzi tohoto vozu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!