14. února 2015 6:21 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nissan zlepšil odhad celoročního zisku, těží ze slabé domácí měny

Automobilka Nissan (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Nissan (ilustrační foto). | foto: Reuters

TOKIO Japonská automobilka Nissan Motor zvýšila ve třetím finančním čtvrtletí čistý zisk zhruba o pětinu na 102 miliard jenů (21 miliard Kč). Firma, která těží ze slabého kurzu domácí měny, dnes navíc zlepšila odhad celoročního zisku.

Tržby Nissanu ve čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, vzrostly o zhruba 17 procent na téměř tři biliony jenů. Silný prodej ve Spojených státech a v Evropě totiž převážil nad poklesem poptávky na domácím trhu. Hodnotu zahraničních příjmů navíc po přepočtu zvýšil slabý kurz japonského jenu.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtvrtletní zisk automobilky překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti FactSet odhadovali na zhruba 83 miliard jenů. V celém finančním roce, který skončí v březnu, Nissan počítá se ziskem 420 miliard jenů. V předchozí prognóze celoroční zisk odhadoval na 405 miliard jenů.

Odhad celoročních tržeb automobilka zvýšila na 11,15 bilionu jenů z dříve předpokládaných 10,8 bilionu jenů. „Očekáváme dobré celoroční výsledky, protože naše produktová ofenziva a příznivý vývoj v Severní Americe a západní Evropě kompenzují nestálost na jiných trzích,“ upozornil šéf podniku Carlos Ghosn.

ČTK, Lidovky.cz