Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nové škodovky se zasekly ve frontě na emisní testy. Může to ohrozit výrobu i prodej některých modelů

Automobil Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobil Škoda. | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV/PRAHA Měřící laboratoře v Mladé Boleslavi jedou na plno. Automobilka Škoda se snaží připravit své modely na novou metodiku měření. Když se to nepodaří stihnout, ohrozí to prodeje i výrobu některých modelů. Firma podobně jako mateřský Volkswagen nestíhá všem verzím přeměřit spotřebu a emise podle nových pravidel. Bez toho nebudou moci po prvním září na trh.

„Vynakládáme velké úsilí, aby všechny modely a jejich karosářské verze byly včas otestovány a ­řádně verifikovány, aniž bychom ohrozili dodací lhůty a důvěru zákazníků,“ říká mluvčí automobilky Vítězslav Pelc. „U vybraných modelů ale může dojít k dočasným krátkodobým výkyvům v­ nabídce,“ dodal. Zákazníci si tak možná budou muset na některé kombinace motorů a převodovek počkat.

Firma se výpadku snaží zabránit. Připravuje i opatření pro výrobu, aby na linkách zatím neschválenou variantu dokázala nahradit nějakou jinou. Mateřský koncern Volkswagen už připustil, že bude muset ve svém závodě ve Wolfsburgu kvůli stejnému problému omezovat v srpnu a v září výrobu.

Včera pak Volkswagen dodal, že se opozdí produkce asi čtvrt milionu koncernových vozů.

Nový test trvá dvakrát déle

Nový měřicí cyklus je pro automobilky složitější. Samotný test trvá v laboratoři dvakrát déle, pro certifikaci je ale potřeba třikrát více měření. Nové údaje také delší dobu prověřují úřady. Získání potřebných dokumentů pro jednu variantu tak nově podle Škody trvá o čtyři až pět týdnů déle než u předchozí metodiky. Oproti minulosti také musí reálně přeměřit prakticky každou variantu vozu, dříve nebylo nutné testovat vše a­ některé údaje se dopočítávaly.

Škoda v tom rozhodně není sama. Jak konkrétně se bude měřit, se automobilky dozvěděly až koncem loňského července. Dostaly tak na přípravu jen 13 měsíců a ­musely nejdřív zjistit, zda jejich vozy podle nových pravidel vůbec splňují ekologické předpisy.

Nové měření se provádí pod větší zátěží než dříve a auto, které dosud prošlo bez výhrad, nyní může normy u některých škodlivých látek překračovat. I Škoda s­ některými motory, jež by měly s­ novou normou problém, raději definitivně skončí a nahradí je novou generací. Například benzinové motory o obsahu 1,4 a 1,8 litru dostanou nástupce o objemu 1,5 a ­dva litry.

Díky novému způsobu testování by laboratorně změřená spotřeba i dopady na životní prostředí měly být blíže realitě. Složitější by přitom mělo být i obcházení pravidel, jak to například dělal koncern Volkswagen u naftových motorů, což nakonec vyvrcholilo vypuknutím aféry Dieselgate.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Automobil Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Automobil Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Automobil Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.