Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nový zákon přetáčení tachometrů nezastaví, varují odborníci

tachometr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tachometr - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Poslanecká sněmovna plánuje projednat novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ta by mimo jiné měla změnit klasifikaci přetáčení najetých kilometrů z přestupku na trestný čin. Část odborné veřejnosti ale varuje, že trestnost přetáčení kilometrů situaci nevyřeší.

Trestnost přetáčení kilometrů by měla uzákonit novela, kterou čeká již druhé čtení v poslanecké sněmovně. Někteří odborníci však varují, že novela problém s podvody při prodeji ojetých aut nevyřeší.

Například v Německu či Belgii mají trestnost uzákoněnu již mnoho let, případy odsouzení za přetočení odometeru však nejsou veřejně známé. Přetáčení kilometrů je totiž jen velmi těžko soudně prokazatelné.

Ojetá auta a stáčení tachometrů

Ojetá auta a stáčení tachometrů

Při projednávání podobného návrhu v minulých letech na Slovensku bylo navíc poukázáno na fakt, že přetáčení kilometrů je součástí jiného již uzákoněného trestného činu a návrh byl tamější vládou zamítnut. Stejně tak přetáčení kilometrů spadá pod jiný trestný čin i v Česku.

„Přetáčení kilometrů nyní samo o sobě není trestným činem. Ve většině případů se ale jedná o dílčí jednání, kterým pachatel páchá jiný trestný čin. Zejména se jedná o trestný čin podvodu, tedy uvádění někoho v omyl,“ vysvětlila tisková mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková.

ČTĚTE TAKÉ:

„V současné době nejsme schopni prokazatelně určit historii změn v počtu najetých kilometrů. Těmito otázkami se kriminalističtí znalci zabývají v jednom z nových výzkumných projektů, který komplexně mapuje využití digitálních dat v motorových vozidlech,“ sdělila k aktuálním možnostem zjištění přetočení kilometrů a prokázání trestného činu tisková mluvčí Kriminalistického ústavu Praha Petra Srnková.

Celoevropská evidence u STK

Přetáčení kilometrů a následný prodej takto upravených ojetých aut za vyšší cenu, než je jejich skutečná hodnota, by přitom šlo řešit i jinak. Podle odborníků by pomohla pravidelná evidence najetých kilometrů u všech automobilů.

Stočení najetých kilometrů by pak bylo jasně doložitelné. Vzhledem k tomu, že se mnoho ojetých aut k prodeji dováží do České republiky z jiných států Evropské unie, měla by být evidence propojená i s těmito dalšími státy.

„Pravidelná kontrola najetých kilometrů by měla probíhat při technické kontrole vozidel na stanicích technické kontroly a při všech dalších vybraných úkonech s vozidlem. Následně by byl údaj zaveden do Centrálního registru vozidel. Po zapojení do celoevropského standardizovaného rozhraní Eucaris a jeho projektu zaměřeného na evidenci ujetých kilometrů MileAge by pak tyto údaje byly dostupné všem zúčastněným státům. Zabránilo by se tak klamání kupujících ojetých automobilů,“ objasnil princip evidence Roman Rak, jednatel společnosti Iris Ident, která vyvíjí software a databáze pro identifikaci vozidel.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...