16. dubna 2016 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Od Favorita k sedmi modelovým řadám. Škoda patří do VW už čtvrt století

Škoda Favorit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Favorit | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Za 25 let pod koncernem VW se Škoda zásadně změnila, od jediného modelu Favorit se posunula k šesti, a brzy již sedmi, modelovým řadám a ročně vyrábí přes milion vozů.

Česká automobilka je v současnosti velkým symbolem úspěchu, prodejní čísla stále rostou a Škoda hýří sebevědomím. Přesně před 25 lety, 16. dubna 1991, vešla v platnost smlouva o přijetí české automobilky do koncernu Volkswagen. Dohodu podepsali 28. března toho roku tehdejší ministr průmyslu Jan Vrba a Carl Hahn, předseda představenstva koncernu VW.

Volkswagen zpočátku převzal v automobilce podíl 30 procent, 19. prosince 1994 pak podíl navýšil na 60,3 procenta a o rok později na 70 procent. Na konci května roku 2000 pak VW převzal i zbylé akcie a od té doby je Škoda Auto plně v jeho majetku.

Automobilka se pod vedením koncernu zásadně proměnila. Z výrobce jediné modelové řady, která navíc začala mít krátce po revoluci odbytové potíže, protože do České republiky proudily levné (a technicky často v podstatě nezpůsobilé) ojetiny. VW ale rychle Škodovce naordinoval moderní modely a dnes má značka místo jedné modelové řady v nabídce šest různých typů vozů v celkem čtyřiceti variantách.

25 let Škody.

A brzy přijde na řadu model sedmý, očekávané velké SUV. V době převzetí koncernem vyráběla značka jen asi 170 000 vozů ročně, v současnosti již druhým rokem překonala metu milionu vyrobených vozů a letos lze opět očekávat další rekordní rok. Z relativně malé a nevýznamné automobilky se Škoda stala velkým hráčem s přítomností na světových trzích.

Škodovka své vozy vyrábí v celkem čtrnácti výrobních závodech na dvou kontinentech, kromě České republiky vznikají škodovky na Slovensku, v Rusku, Indii nebo Číně. Auta se prodávají na více než sto světových trzích a firma hledá další příležitosti pro expanzi. Nově například v Íránu.

25 let Škody.

Od počátku partnerství s VW investoval koncern a automobilka sama do nových modelů, výzkumu, vývoje i nových výrobních závodů a kapacit přes 300 miliard korun. V současnosti má Škoda přes 28 500 zaměstnanců a další dva tisíce pracovních míst by měly vzniknout v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, kam z automobilky poputuje investice 7,2 miliardy korun.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

V. Hamáček Protože ŠKODA ... je umřít! 7:14 18.4.2016
K. Loskot A kolik Skoda VW vydelala ? ;-) 5:35 17.4.2016