Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ofenziva BMW má i oběti. Krásné Mini Superleggera se už vyrábět nebude

Koncept MIni Superleggera z roku 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept MIni Superleggera z roku 2014 | foto: Mini

MNICHOV Britská značka Mini v posledních letech trochu netradičně seškrtala svůj výrobní program. To jde proti obecnému trendu rozšiřování počtu modelů, který v automobilovém světě panuje. Určitou racionalizací ovšem projde celá nabídka BMW – to aby byla firma schopna rychle reagovat na změny poptávky po alternativních pohonech.

Značka Mini omezila svou nabídku na pět modelů poté, co z výroby bez náhrady vyřadila netradiční dvojici kupé a roadsteru a kupé SUV Paceman. Firma zároveň přestala uvažovat o novém menším modelu, který by vycházel ze studie Rocketman a z hlediska velikosti by znamenal návrat ke kořenům.

Podle Petera Schwarzenbauera, který je v představenstvu koncernu BMW AG zodpovědný za značky Mini, Rolls-Royce a motocyklovou divizi, chce Mini zachovat současnou zeštíhlenou modelovou řadu, čítající pět modelů. Schwarzenbauer to prohlásil na včerejší výroční konferenci koncernu v Mnichově. Těmi pěti modely jsou třídveřový a pětidveřový hatchback, kabriolet, větší „kombi“ Clubman a SUV Countryman.

Schwarzenbauer poté potvrdil, že Mini momentálně do budoucna žádné rozšíření modelové řady nechystá. To podle všeho znamená konec nadějí pro atraktivní roadster Superleggera, který firma coby koncept představila v roce 2014 a který vyvolal vlnu nadšených reakcí. Schwarzenbauer to potvrdil i při loučení: „Bohužel nikoli,“ odpověděl ve spěchu na otázku, zda má Superleggera šanci na výrobu.

Koncept MIni Superleggera z roku 2014
Koncept MIni Superleggera z roku 2014

Jak naznačil předseda představenstva koncernu BMW Harald Krüger, určité zeštíhlování nabídky čeká i hlavní značku BMW, byť ne z hlediska počtu modelů. Ten naopak nejspíš dále poroste, chystá se třeba velké luxusní SUV X7.

A modelovou řadu značky (ale i Mini) čeká výraznější elektrifikace – do roku 2019 bychom se měli dočkat plně elektrických variant modelů X3 a jednoho modelu Mini. Jinak by ale mohli mít v budoucnu zákazníci BMW o něco méně možností voleb než dnes. „Ne všechny modely například potřebují všechny motory. Snažíme se snížit komplexitu nabídky, protože ta zvyšuje fixní náklady,“ prohlásil Krüger.

Nové pohony

Menší komplexita by měla přinést nejen nižší fixní náklady, ale také úspory z rozsahu. Navíc zjednoduší orientaci zákazníků v nabídce. Důkazem je právě Mini, kterému se i přes zeštíhlení modelové nabídky podařilo meziročně navýšit prodeje na rekordní hodnotu 360 233 vozů. To představuje největší meziroční nárůst z koncernu.

V dalším rozvoji koncernu BMW budou čím dál větší roli hrát elektromobily. Firma chce být z tohoto pohledu flexibilnější a chce být schopna se rychle přizpůsobit tomu, jaká bude poptávka po elektrických vozech. Představitelé společnosti také během výroční konference připustili, že zkoumají možnosti uplatnění vodíkového pohonu. Předseda představenstva Krüger ovšem zdůraznil, že cesta k vodíku bude ještě zdlouhavá.

Klaus Fröhlich, člen představenstva zodpovědný za vývoj, to následně upřesnil: „Předpokládáme, že zhruba v roce 2025 se vodíková technologie z hlediska ceny dostane na úroveň rovnocennou s elektrovozy nebo vozy se spalovacími motory a bude na trhu dávat ekonomický smysl,“ prohlásil s tím, že již předtím plánuje BMW vyrábět menší sérii vodíkových aut.

Doposud ale prý nebylo rozhodnuto, v jakém objemu a kdy přesně by k tomu mělo dojít. BMW spolupracuje na vývoji vodíkové technologie s Toyotou a je pravděpodobné, že firma uvede na trh až další generaci tohoto pohonu, který dnes Toyota nabízí v modelu Mirai. Z toho vyplývá, že by vodíkové BMW mohlo přijít někdy okolo roku 2020.

Rekordní rok BMW

Celý koncern BMW zaznamenal v roce 2016 prodejní rekordy. Skupina prodala 2,36 milionu osobních automobilů a samotná značka BMW se v roce 2016 poprvé v historii přehoupla těsně přes hranici dvou milionů prodaných vozů.

I tak ale čelí firma silné konkurenci. Coby skupina zůstala před svými soupeři Mercedesem a Audi, ale právě za samotným Mercedesem značka BMW za ostala: soupeř ze Stuttgartu prodal vloni 2,083 milionu vozů a BMW tak překonal asi o 80 tisíc kusů. Audi je s 1,87 milionu vozů trojkou prémiového segmentu.

I kvůli konkurenci tak BMW chystá, i přes plánovanou racionalizaci, výraznou modelovou ofenzivu . „Plánujeme v průběhu let 2017 a 2018 uvést na trh přes čtyřicet nových a přepracovaných modelů našich tří prémiových značek,“ prohlásil Krüger.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

(ilustrační snímek) Příroda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...