Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Dědeček automobil. V Olomouci vystavují nejen historické vozy

Výstava Dědeček automobil v Olomouci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Dědeček automobil v Olomouci | foto: MAFRA - PETR JANEČEKČTK

OLOMOUC Stovky modelů autíček, motocyklů či kol, ale i skutečné historické automobily zaplnily výstavní prostory Vlastivědného muzea v Olomouci. Na výstavě Dědeček automobil nechybějí ani historické kočárky, nad hlavami návštěvníků se vznáší letadlo.

Rozsáhlé expozici zabírající plochu přes 400 metrů čtverečních dominují tři historické automobily, které v noci stěhovali pracovníci muzea do prostor bývalého kostela po speciální rampě. Výstavu věnovanou historii jízdních prostředků mohou lidé v Olomouci navštívit do poloviny srpna.

Výstava

Výstava prezentující vývoj osobní dopravní techniky na originálních typech dopravních prostředků i na rozmanitosti modelů angličáků různých epoch a výrobců bude otevřena do 11. srpna.

"Je to výstava o modelech, ale je to pojaté trochu jinak. K vidění jsou modely kol, dvojkol, královského londýnského kočáru či modely kočárků. Expozice tak není určena jen pro odborníky a fajnšmekry, ale i pro celou rodinu," řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.

Na ploše bývalého kostela mohou návštěvníci spatřit dopravní prostředky používané od konce 19. století až po současnost v modelech vyrobených nejen firmou Lesney, ale v různých měřítcích též firmami jako Corgi, Dinky či Burago. Muzeu je zapůjčili soukromí sběratelé.

Výstava Dědeček automobil v Olomouci

Výstava Dědeček automobil v Olomouci

"Zastoupeny jsou snad všechny světové značky, modely aut legendárního Jamese Bonda, hasičské i policejní vozy, vozy Formule 1, ale též prezidentské limuzíny," doplnila mluvčí muzea Renáta Fifková. Na své si přijdou i sběratelé, na výstavě nechybějí ani modely slavných angličáků Matchbox. Podle zástupců muzea mnohé z exponátů mají velkou sběratelskou hodnotu.

Ústředním prvkem výstavy je automobil francouzského výrobce Mariuse Berlieta vyrobený v roce 1912. Vozidlo s impozantními rozměry - na šířku 190 centimetrů, na délku 460 centimetrů a na výšku 210 centimetrů - stěhovali pracovníci muzea v nočních hodinách po speciální rampě úzkými dveřmi bývalého kostela. Následoval jej Mercedes Benz 130H a Škoda 1000 MB z roku 1966. "Takovou operaci muzeum ještě nikdy nezažilo a je to poprvé v jeho stotřicetileté historii, kdy prezentuje exponáty takového charakteru," dodal ředitel muzea.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?