5. ledna 2017 18:59 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Padlý šéf Volkswagenu dostane důchod v přepočtu přes 81 000 Kč. Denně

Martin Winterkorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Winterkorn | foto: thetruthaboutcars.com

WOLFSBURG/PRAHA Bývalému šéfovi německého koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s ­koncem roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z­čela firmy odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku za zhruba 1,2 milionu eur, v přepočtu 32,4 milionu korun.

Deník Bild napsal, že Winterkorn ze svého důchodového zabezpečení u Volkswagenu dostává měsíčně 93 tisíc eur, tedy 2,5 milionu korun. To je přibližně 3000 ­eur za den. Ještě v roce 2014 ale bral podle listu Wall Street Journal asi 1,5 milonu eur měsíčně plus benefity.

VW v září 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s­testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele a nahradil ho Matthias Müller.

Německá prokuratura loni v ­červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od „dostatečných dokladů“, že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o­případných negativních finančních dopadech skandálu před 22.­zářím 2015, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!