Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Auto

Fiasko s odškodněním registru. Jen čtyři žádosti jsou platné

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA S žádostí o odškodnění za nefunkční registr aut se na ministerstvo dopravy už obrátilo 25 lidí, kteří požadují celkem 737 tisíc Kč. Jen čtyři z nich ale splnili náležitosti, podle kterých bude možné rozhodnout, řekl mluvčí resortu Martin Novák.

Nejvyšší částku požaduje podnikatel, který svůj ušlý zisk vyčíslil na 360 000 korun. Jeho žádost ale patří mezi ty, které nesplnily předepsané náležitosti.

Problémy s registrem

...jsou spojené se zaváděním nového systému. Úředníci musí některé úkony dodělávat ručně, systém je pomalý a obsloužení jednoho člověka trvá až dvakrát déle. Problémy s registrem vozidel se objevily minulý týden, všechny úkony trvají až dvakrát déle, než v běžném provozu. Lidé tak často musí čekat dlouhé fronty.

"Žádají o škodu, ale žádnou prokazující kopii dokladu nedoložili, škodu vůbec nevyčíslili apod.," uvedl Novák. Nejvyšší částka, kterou požaduje právnická osoba, je 79 000 korun.

Na Zelenou linku ministerstva dopravy se dosud obrátilo celkem 98 lidí žádajících informace k odškodnění.

K podávání žádostí o odškodnění postižené motoristy vyzval tento týden primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). "Doporučil jsem i občanům v Brně, pokud jim vznikly nějaké náklady spojené s registrem, aby je tvrdě vyžadovali po ministerstvu dopravy," uvedl. Také sama brněnská radnice bude náklady spojené se špatným fungováním registru vozidel vyžadovat po MD.

ČSSD kritizuje vypsání tendru

Problémy nového registru vozidel přetrvávaly i v pátek, kdy některé jeho pobočky mimořádně otevřely, aby snížily skluz ve zpracování žádostí. Podle kanceláře ombudsmana mohou lidé kvůli potížím registru žádat odškodnění i za nemajetkovou újmu, tedy například za stres.

ČSSD uvedla, že na nový systém mělo být vypsáno standardní výběrové řízení, a pokud nebylo, ministerstvo dopravy porušilo zákon. Úřad oponoval, že na vypsání tendru neměl dost času. Současně ale připustil, že před ostrým startem minulé pondělí nový systém neprověřil ve zkušebním provozu.

Iva Hrazdílková z Kanceláře veřejného ochránce práv oznámila, že náhradu za nemajetkovou újmu mohou lidé po ministerstvu dopravy žádat i bez přesného vyčíslení. Je pak na orgánu státní správy, aby tvrzení o nemajetkové újmě vyvrátil. "Nemajetkovou újmou je myšlen zejména zásah do osobnostní integrity, například způsobení potíží, stres, dlouhodobá nejistota a podobně," dodala. Lidé také mohou žádat o náhradu škody, například o ušlou mzdu, částku ale musí přesně doložit.

Nový registr stál 47 milionů

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Do začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Ministerstvo dopravy do dnešního rána evidovalo 217 dotazů týkajících se potíží s registrem vozidel.

Ve 188 případech šlo podle ministerstva dopravy o dotazy občanů, 29 případů připadlo na dotazy od obcí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...