Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Plzeňský kraj plánuje 400 značek pro vytěsnění kamionů

Zákaz vjzedu pro kamiony- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz vjzedu pro kamiony- ilustrační | foto: ČTK

EJPOVICE Plzeňský kraj připravuje zhruba na únor instalaci asi 400 zákazových značek pro vjezd do míst, kde se kamiony snaží vyhnout mýtnému, a tam, kde hrozí nebezpečí lidem. V první fázi půjde o silnici z Rokycan do Plzně. Pomůže to hlavně Ejpovicím, kde se dopravní zatížení za tři roky zvýšilo o 60 procent.

Projektant nyní spolu s krajem připravuje projekt osazení značek a uzavírek, řekl krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD). "Pak se k němu teprve definitivně vyjádří dopravní inspektorát. Kraj zatím dostal od policie předběžné stanovisko k záměru a není jisté, zda policie projekt schválí," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Jde o 400 značek. Budou už na dálnici D5 a poté i na sjezdech od Rokycan i od Plzně, což vyjde na statisíce korun. Předpokladem fungování nového režimu podle Bauera je, že dopravní policie bude kontrolovat, zda ho řidiči dodržují.

"Chceme vytěsnit tranzitní kamiony ze silnice II/605 (krajská silnice z Plzně na Prahu, kterou nahradila dálnice D5). Místních firem se to netýká," uvedl radní. Na dalších silnicích inspektorát zatím zákazy neschválil.

Chanovice na Klatovsku

To je případ Chanovic na Klatovsku, kde loni vznikl kvůli místní dřevařské firmě obchvat, ale kamiony ho moc nevyužívají a jezdí po silnicích třetí třídy. Policie návrh zamítla kvůli špatným rozhledovým poměrům při vjezdu na silnici I/20 z Plzně do Českých Budějovic.

Kraj také kvůli přetíženým kamionům zvažuje umístění vysokorychlostních vah na silnice na 26 místech; jedna stojí sedm milionů korun. Pokuty by se rozdělovaly mezi kraj, obce s rozšířenou působností a provozovatele vah, který by vzešel ze soutěže. Jasno bude až s vyhláškami k novele zákona o pozemních komunikacích. Zpoplatnění krajských silnic druhé a třetí třídy podle Bauera na ministerstvu dopravy usnulo.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....