15. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda ztrácí na trhu s ojetinami, každé třetí auto je stočené

Škoda Favorit v autobazaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Favorit v autobazaru. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Podíl značky Škoda mezi prodávanými ojetinami na českém trhu mírně klesá. Loni se snížil z 30 na 28 procent. Následují VW, Ford, Toyota a Renault. Dohromady tvoří prvních pět značek 60 procent trhu.

Češi loni, stejně jako v roce 2011, nejvíce kupovali modely Škody Octavia a Fabia, které měly dohromady téměř čtvrtinový podíl. Škoda Felicia, která byla ještě před rokem na třetím místě, klesla na pátou pozici. Na třetí místo se tak dostal VW Passat následovaný Fordem Focus. VW Golf poklesl o jedno místo na šestou příčku, naopak Toyota Yaris se z předchozího osmého místa o jedno polepšila.

ČTĚTE TAKÉ:

Dovoz ojetých aut loni podle údajů Svazu dovozců automobilů klesl o pět procent na 124 343 ojetin. V posledních čtyřech letech se počet dovezených ojetých vozů stabilizoval. Po mírném růstu v roce 2011 se vrátil na hodnotu srovnatelnou s rokem 2010. Již od roku 2009 klesá počet individuálně dovážených vozidel starých od dvou do pěti let. Největší podíl na individuálně dovážených vozidlech mají vozy starší šesti let se 72 procenty.

Nejrozšířenějším nešvarem při prodeji ojetin je stále stáčení tachometrů.

Ten sice klesl ze 42 procent na 39 procent, ale stále minimálně každé třetí ojeté auto má nelegálně upravený tachometr.

Dalším častým podvodem je tzv. omlazování vozidel. Většinou se jedná o pozměnění data výroby nebo data první registrace v dokladech individuálně dovezených vozidel prováděné některými dovozci před zápisem do českého technického průkazu. Podíl omlazených vozů klesl o jeden procentní bod na 19 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč