Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Policie rozdávala nealko pivo vzorným řidičům

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pražská policie zahájila akci Řídím-piju nealko pivo. Ve spolupráci se zástupci pivovarů odměňují nealkoholickým pivem řidiče, kteří při kontrole nenadýchají. Za tři hodiny akce u Barrandovského mostu zkontrolovali 29 řidičů, žádného opilce za volantem nechytli. Za policii to řekla Zuzana Pidrmanová. Akce potrvají po celý srpen.

S nápadem odměňovat vzorné řidiče policii oslovil Český svaz pivovarů a sladoven. "Doba je plná agrese, myslíme si, že je třeba dělat pozitivní věci. Chceme také upozornit veřejnost, že jsme jediní výrobci alkoholických nápojů, kteří nabízíme plnohodnotnou nealkoholickou náhradu," řekl Jiří Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven. 

NEALKO PIVO

První nealkoholické pivo bylo v Československu vyrobeno v roce 1977 v pivovaru Samson.

Pivovarnický svaz a policie podepsaly minulý týden memorandum, ve kterém se zavázaly ke společnému boji proti alkoholu za volantem. Podle náměstka policejního prezidenta Vladislava Husáka je akce pro policie možnost, jak ukázat vlídnou tvář a odměnit řidiče, kteří dodržují zákon. Pivovary si zase nakloní možné spotřebitele.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

Kontrola byla první z deseti, které se v Praze do konce srpna uskuteční. Policisté řidiče zastavovali na Jižní spojce před Barrandovským mostem. Zároveň s alkoholem kontrolovali i dodržování dalších povinností.

Jeden z řidičů měl například propadlou technickou kontrolu. "To jste se mi vyplatili, s tím Birellem," komentoval se smíchem pokutu, kterou následně dostal. "Máte asi nejdražší pivo v republice," kontrovali policisté s poukazem na to, že i přes pokutu mu náležela odměna v podobě plechovky nealkoholického piva za střízlivý stav.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

Do projektu se zapojilo 15 pivovarů, které dohromady představují asi 84 procent trhu piva v České republice. "V kraji, ve kterém podnikají, dostávají přednost," řekl Veselý. V Praze tak řidiči převážně dostávají nealkoholický Staropramen. Veselý předpokládá, že během akce bude v celém Česku rozdáno asi 17.000 plechovek.

Křišťálová lupa 2011

Spotřeba nealkoholických piv každoročně roste. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění by si v situaci, kdy si konzument normální pivo dát nemůže, automaticky zvolila nealko pivo více než polovina mužů a 26 procent žen.

Vzorní řidiči, které policie zastavila a nenadýchali, dostali nealkoholické pivo

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?