14. září 2017 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Popelka mezi luxusními bouráky. Dacia Duster je pořád drsné a poctivé auto

Světová premiéra nové generace SUV Dacia Duster na autosalonu ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová premiéra nové generace SUV Dacia Duster na autosalonu ve Frankfurtu. | foto: ČTK

Frankfurt (Od našeho zpravodaje) Ve velkém kontrastu s nablýskanými vozy s vyšperkovanými luxusními interiéry představuje rumunská značka Dacia ve Frankfurtu novou generaci svého nejprodávanějšího modelu Duster. Ten si na žádné pozlátko nehraje, je to pořád to jednoduché a účelné auto, jakým bylo doposud.

I relativně obyčejná auta se ve Frankfurtu ukazují s luxusními provedeními interiéru s koženými sedadly a všelijak barevně laděnou přístrojovou deskou. Dacia si na nic takového nehraje, její nová generace SUV Duster má interiér jednoduchý bez výstřelků, v „nudné“ šedé barvě a s obyčejnými plasty.

Tedy přesně v takovém provedení, v jakém si ji budou lidé kupovat.

Je to sympatický přístup, který ukazuje, že nová generace SUV modelu Duster rozhodně nehodlá měnit nic na zavedených pořádcích. Je to pořád technicky relativně jednoduché a z uživatelského hlediska robustní auto, které má především sloužit jako dopravní prostředek a ne jako odznak společenského postavení.

Nová generace samozřejmě dostala inovovaný vzhled, ale k dramatickým změnám nedošlo. Pořád se Duster tváří drsně, byť některé jeho linky byly trochu uhlazeny. Jde spíše o důkladnou modernizaci než novou generaci. Dokazuje to fakt, že rozměry auta se oproti předchozímu provedení prakticky nezměnily.

Světová premiéra nové generace SUV Dacia Duster na autosalonu ve Frankfurtu.
Světová premiéra nové generace SUV Dacia Duster na autosalonu ve Frankfurtu.

Větší změny než zvenku se odehrály uvnitř vozu. I když stále Dacia působí v porovnání s většinou vystavovaných aut opravdu obyčejně, interiér je modernější a lépe vybavený než dříve.

Nová je palubní deska s moderním dotykovým displejem infotainmentu a ve výbavě najdeme pro Dacii možná až nečekané prvky: Duster může mít například bezklíčkový přístup, automatické ovládání dálkových světel, čtveřici kamer pro rozhled kolem vozu nebo systém hlídání mrtvého úhlu. K autu si nově budou moci zákazníci objednat až sedmnáctipalcová kola.

Základní pohonnou jednotkou bude čtyřválec 1,6 litru s výkonem 84 kW, tento motor lze mít i ve verzi s pohonem na LPG. Silnější volbou bude přeplňovaná dvanáctistovka TCe s výkonem 92 kW. Duster nevynechá aní dieselové motory, v nabídce budou dvě verze čtyřválce 1.5 dCi – s výkonem 66 nebo 80 kW.

Všechny motorizace lze mít ve verzi s pohonem pouze předních nebo i všech čtyř kol. Pohon všech kol měl být mezigeneračně vylepšen, což by mělo zlepšit schopnosti Dusteru v terénu.

Trochu smůlu budou mít zájemci o provedení s automatickou převodovkou – ta totiž půjde objednat jen k silnějšímu dieselu a to pouze ve spojení s pohonem předních kol.

Termín zahájení prodeje nové generace Dusteru zatím není známý, stejně jako nebyly oznámeny ceny. I přes vylepšení se ale dá očekávat, že nová Dacia Duster nijak výrazně nezdraží a stále by měla patřit k nejdostupnějším SUV na trhu.