7. května 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Popularita vozů poháněných zemním plynem roste. Díky větší nabídce

Škoda Citygo s pohonem na stlačený zemní plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Citygo s pohonem na stlačený zemní plyn | foto: Reprofoto

PRAHA Obliba automobilů, které pohání stlačený zemní plyn (CNG) se rok od roku zvyšuje. Podle odhadů jich může do konce letošního roku jezdit na českých silnicích až 11. 000. Mezi nejpopulárnější automobily s pohonem CNG patří Škoda Octavia G - Tec a Fiat Doblo Panorama.

Za rostoucí oblibou automobilů poháněných zemních plynem stojí zejména krátká doba návratnosti investice. U některých modelů se může přitom jednat o dobu jednoho roku. Podle údajů se na českém trhu prodává zhruba 40 různých modelů s pohonem na stlačený zemní plyn, v nabídce však některé třídy chybí.

Největší výběr modelů poháněných CNG je v nižší střední třídě. Zákazník si tak může vybrat mezi Škodou Citigo, Volkswagenem Up! nebo Fiaty Panda a Punto. Cena jednotlivých modelů je přibližně o 60. 000 tisíc korun vyšší. 

Největší oblibě se na českém trhu těší model Škoda Octavia G - Tec. Ve své třídě však soupeří se španělským Seatem Leon a německým Volkswagenem Golf. Pohon CNG pohání také luxusní automobily Mercedes-Benz E – Class, kde rozdíl mezi naftovým pohonem a CNG činí 26. 000 korun. 

S rostoucí popularitou CNG pohonu a nárůstu počtu vozidel, která ho využívají by se měl do konce roku zvýšit i počet čerpacích stanic, kde bude zemní plyn k dostání. Po celé republice by jich mělo být sto

jko