7. února 2015 6:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej aut v Evropě by letos měl pokračovat v růstu

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Prodej aut v Evropě by měl v letošním roce pokračovat v růstu, ten ale bude jen mírný a podle současného vývoje by mohl dosáhnout 2,1 procenta. To by byla necelá polovina růstu za loňský rok. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Odhad sdružení zahrnuje země Evropské unie, Norsko a Švýcarsko.

Počet registrací nových aut v Evropě loni vzrostl o 5,7 procenta, zaznamenal tak první růst od finanční krize. V samotném prosinci pak stoupl již 16. měsíc za sebou. Celkem bylo registrováno 12,55 milionu aut, což bylo hluboko pod rekordem z roku 2007, kdy počet registrací dosáhl 16 milionů.

ČTĚTE TAKÉ:

Odhad vypracovaný ve spolupráci s organizací IHS Automotive předpokládá nejsilnější růst prodeje v Itálii a ve Španělsku, dále pak v Německu, Británii a zemích jižní Evropy.

Prezident sdružení ACEA Carlos Ghosn, který je zároveň ředitelem automobilky Renault Nissan, považuje za jeden z nejslibnějších segmentů lehké sportovně užitkové vozy (SUV). Zájem o tato auta by mohl podle něj podpořit i pokles cen pohonných hmot.

IHS však podle agentury Reuters očekává pouze omezený přínos poklesu cen pohonných hmot, a to zvláště v Evropě, kde velkou část ceny u čerpacích stanic tvoří daň. IHS také předpokládá, že globální poptávka po osobních a lehkých užitkových vozech stoupne o 2,4 procenta. Expanzi potáhne Čína, která však růst zpomalí. Prodej aut zřejmě klesne na Blízkém východě, v Japonsku, Brazílii, Argentině a v Rusku.

Lidovky.cz, ČTK