Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej aut v Evropské unii v březnu klesl o 55 procent, největší propad zaznamenala Itálie

Sportovní Škoda Octavia RS iV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportovní Škoda Octavia RS iV | foto: ČTK

BRUSEL Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v březnu meziročně klesl o 55,1 procenta na 567 308. Oznámilo to v pátek Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Na většinu trhů dopadla karanténní opatření, valná část prodejců aut měla kvůli šíření koronaviru od poloviny března zavřeno. Prodej aut v České republice se snížil o 36,3 procenta, prodej vozů Škoda o 38,8 procenta.

Nejvíce se prodej osobních aut v březnu snížil v Itálii, meziročně o 85,4 procenta.

Registrace nových osobních aut v březnu klesly ve všech 27 zemích Evropské unie - vedle Itálie nejvíce ve Francii (o 72,2 procenta) a ve Španělsku (69,3 procenta). V Německu byla situace příznivější, prodej nových aut se tam ale i tak snížil o 37,7 procenta.

V prvním čtvrtletí klesla v EU poptávka po nových autech o 25,6 procenta. Propad vykázaly všechny velké unijní trhy, a to Itálie (o 35,1 procenta), Francie (o 34,1 procenta), Španělsko (o 31 procent) i Německo (o 20,3 procenta).

Jedničkou na evropském trhu zůstává německá automobilová skupina Volkswagen s podílem na trhu 29 procent. Odbyt aut z této skupiny, do které patří také automobilka Škoda Auto, klesl meziročně o 46,2 procenta. Odbyt skupiny PSA Group, která vyrábí například vozy Peugeot a Citroën, se snížil o 68,1 procenta, odbyt aut ze skupiny Renault pak o 64,7 procenta.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.