5. března 2015 6:21 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej aut v USA na začátku roku zpomalilo počasí

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DETROIT Americký automobilový trh v únoru podkopalo mrazivé počasí, které zpomalilo silný nárůst prodeje z minulých měsíců. Většina automobilek ale dnes informovala o dalších přírůstcích prodeje, i když tempo růstu nedostálo optimistickým předpovědím analytiků. Po údajích od více než tří čtvrtin firem byl odbyt meziročně vyšší o téměř pět procent.

Největší americká automobilka General Motors zvýšila v únoru domácí prodej osobních a lehkých užitkových vozů meziročně asi o čtyři procenta. Odbyt konkurenčního Fordu naopak o dvě procenta klesl. Automobilka Fiat Chrysler oznámila meziroční zlepšení o šest procent. Odbyt v USA minulý měsíc vesměs zvyšovaly i japonské automobilky. Toyota posílila odbyt o 13 procent, zatímco Nissan si polepšil o tři procenta.

Fiat Chrysler odhadl, že v únoru se na americkém trhu prodalo v celoročním poměru 16,5 milionu vozů, včetně středně těžkých a těžkých užitkových vozů. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru únorové tempo prodeje na 16,7 milionu, ale bez nákladních vozů, jichž se každoročně prodá kolem 400.000.

V prosinci a lednu se prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů na americkém trhu zvyšoval dvoucifernými tempy na maxima od doby před finanční krizí let 2007-2009. K silnému vzestupu přispíval levný benzin a příznivé úvěrové podmínky, což podporovalo zejména nákupy velkých užitkových aut a vozů typu SUV. Za celý loňský rok americký trh nových automobilů vzrostl o 5,9 procenta na 16,5 milionu vozů a dosáhl maxima od roku 2006.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR V ODDĚLENÍ ÚDRŽBY – RANNÍ SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč