10. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej automobilů v Indii slábne. Kvůli vysokým úrokovým sazbám

Prodej aut (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodej aut (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DILLÍ Prodej osobních automobilů v Indii se v prosinci meziročně snížil o 12,5 procenta. Zaznamenal tak již druhý pokles za sebou.

Uvedl to svaz indických výrobců automobilů SIAM. Předpověděl rovněž, že v celém finančním roce končícím v březnu prodej stoupne maximálně o procento, tedy nejpomalejším tempem za devět let.

Indie je pro automobilky atraktvní

Indie je třetí největší ekonomikou v Asii. Země je podobně jako sousední Čína atraktivním odbytištěm pro výrobce automobilů, kteří se na těchto rozvíjejících se trzích snaží kompenzovat slabší poptávku ve vyspělých zemích.

Svaz zhoršil výhled již potřetí. Počáteční prognóza počítala s růstem o deset až 12 procent. Poptávka po automobilech v Indii je pod tlakem kvůli vysokým úrokovým sazbám a stoupajícím nákladům souvisejícím s provozem vozidel, napsala agentura Reuters.

Nová prognóza SIAM nevylučuje, že se růst prodeje v Indii v tomto finančním roce zcela zastaví. V uplynulých osmi finančních letech se prodej nepřetržitě zvyšoval. Svaz hodlá vyzvat indickou vládu k opatřením na podporu prodeje, například ke snížení daní na větší automobily.

ČTK, Lidovky.cz

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.