Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej osobních aut v EU přes léto klesl. Nejhůře je na tom Ford

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

BRUSEL Prodej osobních aut v zemích Evropské unie v červenci klesl o 7,8 procenta a v srpnu se pokles ještě prohloubil na 8,9 procenta. Oznámilo to Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Nejvýraznější propad v srpnu zaznamenali ve Francii a v Itálii, za prvních osm měsíců letošního roku se prodej v EU meziročně snížil o 7,1 procenta na 8,268.642 vozů.

Výsledky za červenec jsou nepříznivé prakticky ve všech zemích s výjimkou Velké Británie, kde trh vzrostl o 9,3 procenta. Celkem se tam prodalo 143 884 osobních aut. V dalších zemích, kde odbyt klesal, červencový propad činil od pěti procent v Německu po 0,7 procenta ve Francii. Výrazně hůř na tom bylo Španělsko, kde propad činil 17,2 procenta, v Itálii se prodalo dokonce o 21 procent aut méně.

ČTĚTE TAKÉ:

V České republice prodej osobních aut v červenci meziročně klesl o 7,9 procenta na 11 158 vozů, v srpnu se propad zmírnil na 6,5 procenta a počet registrací dosáhl 13 193 vozů. Od ledna do srpna bylo v Česku registrováno 118 584 vozů, což představuje meziroční nárůst 3,6 procenta.

Nejhůř je na tom Ford

Z jednotlivých automobilek si nejhůř vedl Ford, který zaznamenal nejhorší srpen ze všech významných výrobců. Prodal jen 41 536 vozů, což je meziroční propad o 28,9 procenta. Počet registrací automobilky Opel, která je evropskou součástí amerického koncernu General Motors, klesl o 18,9 procenta na 42 387 vozů.

Výrazně klesl také odbyt vozů evropských značek Renault a PSA. Proti trendu šla skupina Volkswagen, která v srpnu meziročně zvýšila odbyt o 1,3 procenta na 194.063 vozů. Nejlépe si vedla značka Audi, kde odbyt vzrostl o více než šest procent, dobře si ale vedla i Škoda Auto. Počet registrací jí vzrostl o 3,8 procenta na 29 890 vozů.

V celé EU bylo v červenci registrováno 935.368 nových vozů. To je o 7,8 procenta méně než ve stejném měsíci loni. V srpnu registrace meziročně klesly o 8,9 procenta na 688.168 vozů, vývoj ale už nebyl tak jednoznačný; v Německu se poptávka snížila o 4,7 procenta, ve Francii o 11,4 procenta a v Itálii o 20,2 procenta. Ve Španělsku se prodej o 3,4 procenta zvýšil, britský trh zůstal prakticky beze změn.

V celé Evropě, kterou ACEA chápe jako EU plus země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), se v srpnu registrovalo 722 483 osobních aut. To je meziroční propad o 8,5 procenta. Od ledna do srpna registrace dosáhly 8,591.968 vozů, což znamená pokles o 6,6 procenta. K členům EFTA se nyní řadí Lichtenštejnsko, Island, Norsko a Švýcarsko.

Prodej aut rostl jen v Británii

Od ledna do srpna byla Velká Británie jedinou zemí EU, která zaznamenala růst prodeje osobních aut, a to o 3,3 procenta. V Německu naopak odbyt o 0,6 procenta klesl, ve Španělsku propad činil 8,5 procenta. Nejhůř na tom opět byla Francie s Itálií, kde se prodej snížil o 13,4, respektive o 19,9 procenta.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...