10. září 2014 6:24 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Prodej osobních automobilů Volkswagen stagnoval

Lídrem Evropského trhu s automobily je společnost Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídrem Evropského trhu s automobily je společnost Volkswagen. | foto: VolkswagenLidovky.cz

Prodej osobních vozů Volkswagen, hlavní značky stejnojmenné největší evropské automobilky, poprvé po roce zastavil růst a proti loňsku prakticky zůstal beze změn. Automobilka v srpnu dodala 471 000 aut s logem VW, tedy o 500 vozů čili o 0,1 procenta víc než loni. Vyplývá to podle agentury DPA z dnešního sdělení skupiny, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.

"Stále pociťujeme dopady velmi náročné situace na světových trzích," uvedl v prohlášení na webu skupiny člen představenstva Christian Klingler, který je odpovědný za prodej. Automobilka ale podle něj nadále těží ze solidních podmínek v Číně a v západní Evropě.

Za první osm měsíců roku jí dodávky stouply o 3,4 procenta na 4,03 milionu aut VW. Nárůst firma zaznamenala na domácím trhu v Německu, ve zbytku západní Evropy či v Číně. V Severní a v Jižní Americe jí naopak odbyt za stejné období meziročně klesl.

Agentura DPA připomněla, že Volkswagen zaznamenal meziroční pokles prodeje vozů VW naposledy loni v srpnu, když dodávky opozdilo krupobití, které zasáhlo ústředí firmy ve Wolfsburgu. Od té doby odbyt každý měsíc rostl. Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě.

Součástí koncernu Volkswagen jsou i značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini či Seat, předloni podnik převzal výrobce sportovních vozů Porsche. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto v pondělí informovala, že v srpnu dodala zákazníkům 73.200 vozů, tedy o 14,3 procenta více než před rokem. Jsou to nejlepší srpnové výsledky v historii automobilky, jejíž podíl na evropském trhu v srpnu poprvé překonal pět procent.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!