2. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nadechuje se GM a Ford? Prodávají více, než se čekalo

DETROIT Dvě největší americké automobilky General Motors a Ford Motor v dubnu na tamním trhu prodaly méně vozů než o rok dříve. Pokles ale nebyl tak výrazný, jak se část analytiků obávala. Odbyt nadále zvyšují hlavně zahraniční automobilky, v čele s německým Volkswagenem.

Dobře se prodávaly i vozy Toyota, z amerických ale například i Chrysler. Měsíční statistika výrobců ukázala, že General Motors v dubnu prodal 213.387 vozů. To je meziroční pokles o 8,2 procenta. Fordu prodej klesl o pět procent na 180.350 kusů.

ČTĚTE TAKÉ:

General Motors přitom zlepšil výhled a počítá s vyšším odbytem aut v celém odvětví. Opírá se přitom o předpoklad, že si americká ekonomika udrží solidní růst. Letošek by měl být podle firmy z hlediska odbytu pro automobilový trh v USA nejlepší od roku 2007. Nejbližší měsíce by ale prý ještě mohly být značně nevyrovnané.

Chrysleru se daří

Z velkých amerických automobilek se v dubnu dařilo Chrysleru, který prodal 141.165 vozů. To je meziroční nárůst o 20,4 procenta. Jinak byl ale zájem hlavně o zahraniční auta, například Volkswagen zvýšil odbyt o 31,5 procenta na 37.525 vozů. Odbyt ale zvýšila i japonská Toyota Motor, dobře se prodávaly i japonské vozy Subaru a německé BMW.

Ford

General Motors předpovídá, že za celý rok se v USA prodá 14 milionů až 14,5 milionu osobních a lehkých užitkových vozů. Dosud automobilka prodej odhadovala na 13,5 milionu až 14 milionů vozů.

ČTK, Lidovky.cz

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz