Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Průměrná ojetina stála loni o 5 tisíc míň. Skoro půlka měla stočený tachometr

Autobazar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Počet prodaných ojetých aut v Česku se loni zvýšil o šest procent na 700 tisíc vozů. Z toho 164 tisíc pocházelo z dovozu a 536 tisíc koupili lidé v tuzemsku. Uvedla to společnost Cebia, která se zabývá ověřováním původu vozidel.

Průměrná prodejní cena aut z druhé ruky se loni snížila zhruba o 5100 korun na 190 900 korun. Celkový objem trhu tak představoval téměř 134 miliard korun. Průměrná nabídková cena naopak o sedm procent vzrostla na 192 350 korun.

JAKÉ OJETINY FRČÍ

  • Mezi značkami dlouhodobě vede s velkým náskokem Škoda s podílem 23 procent.
  • Na druhé a třetí pozici následují Volkswagen a Ford. Na dalších místech jsou výrazně rostoucí Kia a Hyundai.
  • Nejoblíbenějším modelem je Škoda Octavia, následuje Fabia a Passat. Nejkupovanější barvou je stále bílá.

Vozy, které našly kupce, měly v průměru na tachometru 161 tisíc ujetých km. Vzhledem k tomu, že zhruba 40 procent vozidel bylo v daném období průměrně stočeno o sto tisíc kilometrů, dopočítala Cebia skutečný průměrný stav najetých kilometrů u prodávaných vozidel na 201 tisíc kilometrů.

Ze 700 tisíc ojetin bylo zhruba 374 tisíc prodáno mezi soukromými osobami a 326 tisíc prodali obchodníci. Z toho více než tři čtvrtiny prodaly autobazary a zbytek autorizovaní prodejci vozidel v rámci importérských certifikovaných programů a leasingové společnosti.

Celkově autobazary i soukromí prodejci loni podle statistiky AAA Auto nabízeli 1,09 milionu ojetých aut, což znamená meziroční nárůst o 158 tisíc aut. Z inzerovaných vozů se tak prodala zhruba polovina. Nejširší nabídka byla v Praze, kde bylo v průběhu roku inzerováno přes 298.000 vozů.

„Razantní nárůst nabídky ojetin ve všech krajích svědčí o oživení trhu s ojetými vozy, který se zvětšil téměř o pětinu. Širší vozové parky prodejců ojetých vozů tak stále více umožňují zákazníkům vybrat si vůz podle vlastních představ,“ uvedla generální ředitelka AAA Karolína Topolová.

TOP 20 nejprodávanějších modelů ojetin.

Dovoz ojetin loni vzrostl o devět procent, ale dynamika růstu se v průběhu roku snižovala.

„Vzhledem k tomu, že dovážené ojetiny jsou z pohledu transparentnosti jejich historie více rizikové než ojeté vozy českého původu, jedná se o pozitivní trend. Lze ale očekávat, že s avizovaným ukončením regulace kurzu eura se sníží i cena dovážených ojetin. To by mohlo vyvolat další vlnu zájmu o dovážené ojeté vozy. Dosavadní regulace koruny podporovala především vývoz mladších českých ojetin do zahraničí,“ podotkl ředitel Cebie Martin Pajer.

Ojetá auta a stáčení tachometrů
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
REVIZNÍ TECHNIK VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč