Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
13. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

První ‚ojetá‘ Tesla Model 3 je na prodej. Za trojnásobek ceny nového vozu

Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů. | foto: Craigslist

LOS ANGELES / PRAHA První vůz Tesla Model 3, který se začal vyrábět v červenci, se dostal do „bazaru“. Neznámý uživatel ho nabídl na serveru Craigslist za 150 tisíc dolarů (asi 3,3 milionu korun), což je zhruba trojnásobek jeho pořizovací ceny. Kvůli pomalému nájezdu výroby a statisícům objednávek je však Model 3 v podstatě nedostupný.

„Přeskočte frontu 400 tisíc lidí a získejte vůz budoucnosti hned,“ psalo se v inzerátu, který mezitím ze stránek zmizel. Vůz měl podle nabídky najeto 2000 mil (3200 kilometrů) a k jeho prodeji majitele prý vedou „unikátní okolnosti“.

Cena Modelu 3 začíná na 35 tisících dolarů (asi 765 tisíc korun), nabízený vůz s doplňkovou výbavou by vyšel na 56 tisíc dolarů. Majitel ho tak nabízí za zhruba trojnásobek hodnoty. „Nejsem si jistý, jak vozidlo ocenit, ale očividně je po něm poptávka,“ tvrdil inzerát.

Pikantní na celé věci je, že Tesla zatím vozy dodávala pouze zaměstnancům a automobilkou vybraným zákazníkům. Dodávky běžným zájemcům začnou podle plánu až v průběhu října. Pro zaměstnance by měl navíc platit zákaz prodeje vozů za vyšší než pořizovací cenu. Není ale jasné, jak vymahatelné podmínky Tesly jsou.

Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů.
Tesla Model 3 byla na prodej za 150 tisíc dolarů.

Text inzerátu také narážel na absolutní nedostupnost první Tesly „pro masy“. Automobilce se ve třetím čtvrtletí roku povedlo vyrobit jen 260 vozů, z čehož se k zákazníkům dostalo 220 kusů. Původně přitom Tesla plánovala, že jich v tomto období vyrobí 1500. Do konce roku se prý výroba zvýší na 1500 vozů týdně a v příštím roce chce produkci zdvojnásobit.

Kvůli náběhu výroby, které sám šéf automobilky Elon Musk nazval „produkčním peklem“, Tesla dokonce odložila plánované představení elektrického nákladního vozu, které mělo proběhnout v říjnu. Automobilka tvrdí, že s výrobou ani s dodavatelským řetězcem nejsou žádné závažné problémy a doufá, že všechny překážky brzy odstraní.

Tesla spustila předobjednávky již na jaře roku 2016 a nyní je na čekací listině až půl milionu zájemců. Současné objednávky tak velmi pravděpodobně nebudou vyřízeny dříve než v roce 2019.

Server electrek.com spekuluje, že by o vůz mohli mít i za takto vysokou cenu zájem konkurenční automobilky. Jedny z prvních vozů SUV Model X se podařilo získat Audi či Fordu, který prý prodejní cenu vozu tehdy přeplatil o 55 tisíc dolarů.

kopMichal Kopřiva
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.