Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Půjčení auta jako past na turisty. Temným garážím a off-roadům se radši vyhněte

Půjčovna aut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčovna aut. | foto: Shutterstock

PRAHA Cestování vlastním autem do dalekých zemí i v rámci Evropy nemusí být pohodlné a někdy ani výhodné. Letenka nebo last minute zájezd často vyjdou levněji. Jenže na místě pobytu se auto může hodit. Řešením jsou půjčovny, kterých je po Evropě spousta. Ne všechny jsou ovšem bezproblémové, a proto je třeba vybírat s rozmyslem.

Řada nabídek na půjčení auta může na internetu vypadat lákavě, ale ve skutečnosti jde často o novodobou „past na turisty“. Jako nejhorší se pak zpravidla ukážou ty, které vůbec na webu nejsou.

Tak jako dnes běžně vybíráme restaurace podle hodnocení veřejnosti, je vhodné podobně postupovat i u půjčovny. Internetové vyhledávače a porovnávače reference nabízejí a dalších zkušeností jsou plná internetová fóra. Lákavá nabídka si tedy spíše než slepé objednání auta žádá důkladnou prověrku dané půjčovny.

Pronájmy aut v Evropě.

Obecně platí, že je vhodnější vůz vybírat s rozmyslem a časovou rezervou dopředu. Zákazník tak předejde zbytečným impulzivním rozhodnutím, která jej mohou stát víc peněz. Včasný výběr také umožní detailněji prostudovat podmínky výpůjčky, včetně různých detailů.

Jedním z těch, na který je potřeba se více soustředit, je pojistka. Ne každá nabídka obsahuje ideální variantu, v některých případech jde třeba jen o jakousi obdobu povinného ručení.

Přitom u relativně nového auta z půjčovny mohou být případné náklady na opravu vysoké, havarijní pojistka se tedy v tomto případě určitě hodí. Vyplatí se hledat nabídky s co nejnižší spoluúčastí. A pozor také na krytí dalších škod, včetně těch na zdraví a majetku.

V temné garáži raději ne

Kdo se rozhodne půjčit si auto až přímo na dovolené, musí být při výběru ještě obezřetnější. Vhodné je opět vůz objednat třeba den předem na internetu, pokud je to možné. V takovém případě má ale už zákazník menší možnosti volby – aut může být nedostatek, ceny budou vyšší a odlišné mohou být také způsoby vyzvednutí. Nejjednodušší totiž bývá si auto půjčit přímo na letišti.

AUTEM NA DOVOLENOU

Okamžité vyzvednutí po příletu je i časově nejméně náročné, jen pozor na otevírací dobu půjčoven: při pozdním nebo velmi brzkém přistání je možné, že bude nutné čekat. Totéž platí při vracení auta při odletu, otevírací dobu pobočky je potřeba pečlivě zkontrolovat a případně domluvit předání mimo ni – ovšem třeba již za příplatek.

Letištní půjčovny bývají výhodné i z finančního hlediska. Vzhledem k jejich vytíženosti a obratu aut mívají nižší ceny než třeba pobočka v samotném středisku, kam míříte. Když se rozhodnete ve městě půjčit si vůz na den nebo na dva, nemusí být rozdíl zásadní, ale u delších zápůjček už mohou rozdíly dosahovat tisíců korun.

Čemu je opravdu dobré se vyhnout, je půjčení si vozu od ochotných pronajímatelů doslova na ulici nebo někde v temné garáži. I takové „půjčovny“ se v Evropě mohou vyskytnout, obzvlášť v oblíbených přímořských letoviscích.

Rizika spojená s takovou transakcí jsou extrémně vysoká, jazyková bariéra často nedovolí si s pronajímatelem ujasnit některé podmínky. Právě toho pouliční půjčovny využívají k následnému obohacení.

V některých zemích ale tímto způsobem poměrně spolehlivě funguje půjčování skútrů a motocyklů, jen je opět potřeba řádně zkontrolovat stav jednostopého dopravního prostředku.

Auta, lodě, karavany

Vypůjčení auta na dovolené samozřejmě nemusí být jen starostí, může přinášet i určité radosti – třeba když si nepůjčíte jen úplně obyčejné auto. Kdo nemusí příliš hledět na peníze, může si dovolenou vylepšit třeba tím, že si půjčí zajímavý vůz – většinou sportovní model nebo kabriolet, oblíbená jsou také různá terénní auta, která umožní vydat se i do dobrodružnějších končin.

V takových případech je ale obzvlášť potřeba dát si pozor na podmínky pojistky – u drahých a sportovních vozů může hrozit, že řidič přecení své schopnosti a riziko havárie vzroste. A v případě aut, se kterými se jezdí i mimo zpevněné silnice, je potřeba ověřit platnost pojistky – když totiž off-road opřete třeba o strom v lese, nemusí být pojišťovna úplně ochotna takové poškození proplatit.

Vypůjčit se na klasický řidičský průkaz dají i další dopravní prostředky. Krom zmíněných motocyklů a například čtyřkolek to mohou být karavany. Kdo se hodlá v zemi zdržet déle a chce hodně cestovat, pro toho mohou být zajímavou alternativou k věčnému hledání hotelů.

A v některých zemích dokonce namísto takových karavanů půjčují lodě. Známé je tím kupříkladu Nizozemsko.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!