Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Registr aut bude funkční, sliboval ministr. Stále není

Výměna SPZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výměna SPZ. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Nový registr vozidel ani v úterý na mnoha místech stále nefungoval, výjimkou bylo například Brno. Ministr dopravy Pavel Dobeš sice v pondělí odpoledne oznámil, že se poruchu již podařilo odstranit a systém bude od úterního rána plně funkční, v úterý však problémy přetrvávaly a na úřadech se tvořily fronty.

Například podle vedoucího oddělení registrace vozidel v Kutné Hoře Jaromíra Ďoubala nebylo možné tisknout velké a malé technické průkazy. Za případné škody, které lidem kvůli nefunkčnímu systému vznikly, mohou podle ministerstva dopravy žádat náhradu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Aplikace je plně v provozu," řekl v úterý ráno Jakub Žižka z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Problém s tiskem průkazů byl podle něj spíše uživatelského rázu. Řada úředních míst má prý špatně nakonfigurované tiskárny. To se ministerstvo snaží vyřešit, jednotlivým pracovištím prý rozeslalo informace o tom, jak konfiguraci tiskáren upravit, aby tiskly správně.

Vznikne vám škoda? Přihlaste se o ni

S přihlašováním vozidel by tak lidé měli raději ještě počkat. "Určitě bych to dnes nedoporučoval," uvedl vedoucí dopravního odboru v ostravském magistrátu Dalibor Mozdřeň. Zatím podle něj není možné zaručit, že úředníci budou moci požadovaný úkon provést. Nefunguje totiž evidence nového vozidla a není možné přehlásit vůz z jedné obce na druhou. Momentálně má smysl přijít například se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z databáze a se žádostí o odhlášku vozidla, dodal.

Podle ministerstva dopravy se mohou lidé, kteří kvůli nefunkčnímu registru nestihnou například včas přeregistrovat vozidlo a vznikne jim tak škoda, obrátit na ministerstvo a požadovat náhradu. Učinit tak mohou přes Zelenou linku MD nebo vzniklou škodu uplatnit prostřednictvím úředního místa, které mělo vozidlo registrovat.

Dobeš posílá techniky

Ministr dopravy Pavel Dobeš vysílá do krajských měst IT techniky. Mají řešit případné problémy s nastavením tiskáren, informuje o tom iDnes.cz.

Starý registr byl daleko lepší, stěžují si úředníci

O náhradu škod se u dodavatele systému, společnosti ATS-Telcom, možná přihlásí i samotné ministerstvo. Podle mluvčího Žižky to záleží na tom, zda ministerstvo uzná, že za chybu, která výpadek systému spustila, mohl dodavatel. V takovém případě by prý úřad po společnosti mohl požadovat náhradu v řádu milionů korun. Podle ATS-Telcom byl pondělní kolaps způsoben výpadkem jedné z klíčových komponent systému.

Nový registr obsahuje také chyby, které mohly vzniknout při přesunu databáze vozidel z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Data se pomíchala, auta mají například jiný obsah motoru než ve skutečnosti nebo jinou barvu, sdělil Jan Vavřík z plzeňského registračního centra. S novým registrem podle něj není možné pracovat tak jako se starým, který byl prý nepoměrně lepší.

"Je to zdlouhavé a kostrbaté, ale funguje to"

Naopak registr vozidel v Brně po pondělním technickém výpadku v úterý od rána fungoval bez problémů. Lidi obsluhovalo celkem 30 úředníků, fronty nebyly velké. Podle informací mluvčího magistrátu Pavla Žáry bylo ráno na úřadě asi 30 lidí. "Je to zdlouhavé a kostrbaté, ale funguje to. Zájemce obslouží 24 pracovníků u okének a dalších šest v kancelářích," popsal situaci v Brně Žára s tím, že v úterý platily pořadové lístky, které si v pondělí lidé na úřadě vzali. Kdo se prokázal lístkem z pondělka, měl být obsloužen přednostně.

Pondělní celorepublikový výpadek zasáhl v Brně asi 250 lidí, kteří si chtěli přihlásit auto či provést změnu v registru. Systém se podařilo nastartovat na jednom počítači v pondělí odpoledne, byl ale nestabilní.

Problémový nový registr přišel na 47 milionů korun

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Od posledního červnového pátku do konce minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. V pondělí se problémy nevyhnuly žádnému z nich.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!