2. února 2015 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Rekordní leden. Na silnicích zemřelo nejméně lidí za 25 let

Smog z aut - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog z aut - ilustrační foto. | foto: MAFRA: Alexandr Satinský

PRAHA Počet mrtvých na českých silnicích byl letos v lednu nejnižší za 25 let. Policejní statistika zaznamenala 34 obětí dopravních nehod, což bylo o šest méně než v loňském lednu. Bez jediného usmrceného na silnicích v Česku bylo v lednu 12 dní.

Mrtvých na silnicích mohlo proti loňsku ubýt díky počasí, které bylo v letošním lednu chladnější a srážkově vydatnější než před rokem. V takových podmínkách řidiči podle policie jezdí opatrněji, a nehody proto bývají méně vážné.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud nejméně tragický leden od roku 1990 byl předloni, kdy na českých silnicích zahynulo 38 lidí. Nejvíce usmrcených, 117, policie zaznamenala v roce 1993.

Nejtragičtější v prvním měsíci byl 25. leden se šesti a 17. leden s pěti oběťmi na životech. Z celkem 12 dnů bez smrtelné nehody byly dokonce tři za sebou, od 3. do 5. ledna. Těžce zraněných policie při lednových nehodách eviduje 131.

K tragickým lednovým nehodám patří havárie z 12. ledna, při níž na 76. kilometru dálnice D1 zemřelo patnáctiměsíční dítě. Do osobního auta, které bylo odstavené směrem na Prahu kvůli defektu, tehdy zezadu narazil kamion s německou registrační značkou. Dva muži ve věku 17 a 19 let zemřeli a tři další mladí lidé byli zraněni před týdnem při čelní srážce dvou osobních aut v Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Lidovky.cz, ČTK