13. února 2019 17:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Renault Ghosnovi nevyplatí 30 milionů eur. Nesplnil podmínku, hájí se automobilka

Automobilka Renault | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Renault | foto: Reuters

Paříž Francouzská automobilka Renault se ve středu rozhodla zrušit platby v hodnotě 30 milionů eur (zhruba 774 milionů Kč), které měl obdržet bývalý předseda správní rady Carlos Ghosn jako odměny za roky 2014 až 2018 a jako odstupné. Informuje o tom agentura Reuters. Ghosn byl v listopadu zadržen v Japonsku kvůli údajným finančním deliktům.

Automobilka upozornila, že výplata odměn byla podmíněna Ghosnovou „přítomností v Renaultu“. „Tato podmínka nebyla splněna, což znamená ztrátu nároků pana Ghosna,“ cituje agentura Reuters z prohlášení podniku.

Ghosn, který obvinění z finančních deliktů odmítá, se nyní nachází ve vazbě a čeká na zahájení procesu. Hrozí mu až deset let vězení a pokuta deset milionů jenů (přes dva miliony Kč).

Ghosn je architektem dlouholeté aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po svém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance. V nedávném rozhovoru s japonským listem Nikkei uvedl, že jeho obvinění z finančních deliktů je důsledkem „komplotu a zrady“ části vedení Nissanu, která se stavěla proti jeho plánu hlubší integrace s Renaultem.

ČTK
M. Koutný 991 Kampaaáň 21:42 13.2.2019

Najdete na Lidovky.cz