6. května 2015 6:29 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Renault plánuje rušit pracovní místa v rumunské Dacii

Renault čelí špionáži  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renault čelí špionáži | foto: Reuters

BUKUREŠŤ Francouzský výrobce automobilů Renault hodlá posilovat automatizaci a postupně snižovat počet pracovních míst v rumunské továrně divize Dacia, aby udržel její konkurenceschopnost. Agentuře Reuters to řekl šéf rumunských aktivit Renaultu Nicolas Maure.

Renault koupil rumunskou automobilku Dacia v roce 1999. Značka se stala důležitým motorem jeho růstu, rumunská továrna se však potýká s rostoucími mzdovými požadavky zaměstnanců a nedostatečně rozvinutou infrastrukturou v Rumunsku. Hrozí ji proto, že se dostane do stínu novější továrny na výrobu vozů Dacia, která byla v roce 2012 otevřena v Maroku.

Mzdy v Rumunsku sice nadále patří mezi nejnižší v Evropě, zaměstnanci rumunské továrny Dacie však vydělávají zhruba dvaapůlkrát více než pracovníci závodu v Maroku. Rumunská továrna zaměstnává kolem 14.000 lidí a loni vyrobila 340.000 vozů.

Renault již roky čeká, až rumunská vláda postaví dálnici z oblasti továrny k severozápadním hranicím. V současnosti trvá kamionům zhruba 500 kilometrů dlouhá cesta na hranice s Maďarskem asi deset hodin. Maure nicméně odmítl spekulace místních médií, podle kterých Renault rumunskou továrnu uzavře, pokud nebude dálnice hotova do roku 2020.

RENAULT

Renault je druhým největším výrobcem automobilů ve Francii. Firma loni díky oživení evropského trhu zvýšila celosvětový prodej o 3,2 procenta na 2,7 milionu vozů. K růstu prodeje přispěla rovněž silná poptávka po vozech Dacia.

Lidovky.cz, ČTK