1. února 2015 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Řidiči na dálnicích musí mít od neděle vylepené nové známky

Dálnice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Řidiči používající roční dálniční kupony musí mít od nedělena předním skle vylepené nové známky pro letošní rok. Platnost loňských zámek vypršela koncem ledna. Kupony mají být vylepeny v pravé dolní části předního skla tak, aby co nejméně vadily ve výhledu, uvedl Státní fond dopravní infrastruktury.

Řidiči by také neměli zapomenout vyplnit registrační značku vozidla na obě části kuponu a kontrolní díl si nechat pro případnou kontrolu. Povinností řidiče je rovněž odstranit ze skla staré neplatné známky.

Ceny dálničních kuponů se v Česku nezměnily od roku 2012. Roční kupon vyjde na 1500 korun, měsíční na 440 korun a desetidenní na 310 korun. Loňských kuponů včetně měsíčních a desetidenních se prodalo na pět milionů za celkem 4,1 miliardy korun. Ve srovnání s předloňskem tak řidiči osobních aut na dálničních poplatcích při stejných cenách zaplatili o 4,2 procenta více.

Kromě dálničních známek získává stát poplatky za použití dálnic formou elektronického mýtného, které se týká vozidel těžších než 3,5 tuny. Loni výběr mýtného vzrostl o 1,9 procenta na 8,7 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK