Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Řidiči, naučte se bránit – 10 tipů pro jednání s policií

Policejní kontrola (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola (ilustrační foto) | foto: ČTK

Vadí vám, že policisté a úředníci neváhají používat na řidiče postupy na hranici etiky, aby vás dostali, kam potřebují? Přistupte na jejich hru a osvojte si DESATERO ASERTIVNÍHO ŘIDIČE.

Mají pomáhat a chránit – a mnozí z nich to také dělají. Bohužel se ale řidiči na českých silnicích mnohdy stávají terčem radarových pastí, nepřiměřené přísnosti a někdy rovnou korupce. 

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz


Proto autoweb.cz ve spolupráci s JUDr. Beranem sestavil následující

DESATERO ASERTIVNÍHO ŘIDIČE

1. Nikdy neplaťte pokuty na místě!
Nikdy neplaťte pokuty na místě nebo si neberte složenku, pokud si nejste jisti, že daný přestupek není kvalifikován jako přestupek bodovaný. Pokud to totiž uděláte, pak je velmi obtížné takové rozhodnutí zpětně napadat. Praxe ukazuje, že policisté a strážníci nepokrytě klamou řidiče jen proto, aby přestupek na místě projednali, a řidiče nesprávně informují o tom, že přestupek není bodovaný.

2. Nedělejte si to horší
Vaše přesvědčení, že jste vystavováni šikaně, vás ještě neopravňuje odepřít policejní hlídce součinnost. Například za odmítnutí dechové zkoušky, kterou by Policie ČR měla dle vlastní směrnice provádět při každé silniční kontrole, se vystavujete riziku vážného a zbytečného postihu.

3. Nenechte si vyhrožovat
Policisté jsou při silničních kontrolách schopni použít lecjakou lest, aby vás vmanévrovali tam, kam potřebují. Nebojte se oplatit jim stejnou mincí a využít při silniční kontrole všech legálních možností na svou obranu.

4. Nevypovídejte, pokud nemusíte
Dojde-li celá situace tak daleko, že jste předvoláni na městský úřad, Městskou policii apod., může vám pomoci kontroverzní „osoba blízká“ – pokud ji správně použijete. Důležitou informací je, že toto právo máte, nebylo zrušeno a nikdy zrušeno nebude; pokud slýcháte v médiích zástupce Policie ČR, jak by to rádi zrušili, pamatujte, že se jedná jen o jejich zbožné přání, které je ovšem v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

5. Žádejte jasný důkaz o svém přestupku
Obecně platí, že zákon nestanoví, jak má být konkrétní skutečnost prokázána. Správní řád pouze stanoví, že jako důkaz smí posloužit cokoliv, co vypovídá o určité skutečnosti za podmínky, že je získání takového důkazu v souladu se zákonem. 

6. Znejte stav svého bodového konta
Všichni jsme slyšeli dost historek o lidech, kteří přišli na úřad kvůli drobnému přestupku a museli tam nechat řidičský průkaz, protože vyšlo najevo, že měli 12 nebo více bodů, aniž by si toho byli vědomi. Aktuální stav svého bodového konta můžete zjistit na kterémkoli z kontaktních míst CzechPoint. Stačí mít s sebou pouze doklad totožnosti, pro jistotu však doporučujeme také řidičský průkaz.
Více v článku Odečítání bodů

​7. Hrajte o čas
Pokud máte pevné nervy, můžete spoléhat na to, že úřad váš přestupek nebude projednávat, respektive ho nestihne projednat v zákonné lhůtě. Tato vyčkávací taktika má jistý potenciál jedině tehdy, pokud byl váš přestupek z těch opravdu zanedbatelných a došlo k němu ve velkém městě, kde jsou úředníci projednáváním dopravních přestupků doslova zavaleni.

8. Odvolejte se
Dostali jste blokovou pokutu, ale později ve vás uzrálo přesvědčení, že jste byli potrestáni neprávem? Správní řád sice zná dva způsoby změny takzvaného pravomocného rozhodnutí, jímž pokuta je, ale varujeme vás – šance jsou nevelké.

9. Nechte si nahradit škodu
Řada řidičů se setkává s jednáním policistů, strážníků nebo úředníků, které je v rozporu se zákonem nebo nad míru přiměřenou okolnostem zasahuje do osobnostní sféry jednotlivce. V takových případech může za jistých okolností vzniknout nárok na náhradu škody.

10. Naučte se chápat materiální aspekt přestupku
Jednání, které je dle litery zákona přestupkem (například malé překročení rychlosti), nemusí být přestupkem tehdy, pokud při něm nebyl poškozen žádný právem chráněný zájem společnosti (například plynulost a bezpečnost provozu). Jednoznačně se k tomu vyjádřil dokonce i Nejvyšší správní soud, když projednával případ řidiče, který dostal pokutu za to, že jel 52 km/h na „padesátce“.

Čtěte více:

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.