7. března 2019 18:50 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Honda mění strategie: model E otevírá elektrifikovanou budoucnost značky

Honda e Prototype na autosalonu v Ženevě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Honda e Prototype na autosalonu v Ženevě | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Ženeva Za šest let už jen s elektřinou, alespoň v Evropě. To hlásí značka Honda. V Ženevě oznámila změnu strategie, do roku 2025 chce mít kompletně elektrifikovanou paletu modelů. Půjde tedy o elektromobily a hybridy. Onu elektrickou kapitolu otevírá v Ženevě roztomilý koncept Honda e Prototype.

Byla to další z hodně očekávaných premiér. Honda slíbila, že v Ženevě ukáže evoluci svých předchozích elektrických konceptů, která už bude mít blízko skutečné podobě sériového elektrického modelu. A Honda e Prototype opravdu vypadá, že by mohla brzy vyjet na ulice. 

Honda e Prototype na autosalonu v Ženevě
Honda e Prototype na autosalonu v Ženevě

Auto nemá žádné divoké výstřelky, zůstal mu ale roztomilý retro-design, který odkazuje mimo jiné třeba na první Civc ze sedmdesátých let a celkově na designový jazyk japonské značky z té doby. Právě díky designu je to jeden z nejobletovanějších exponátů v Ženevě.

Retro je to tedy povedené, v moderní interpretaci a s elektrickou platformou také zajímavě praktické. Honda e Prototype má i velmi elegantně a jednoduše vyřešený interiér a zdá se, že brzkému příchodu do sériové výroby nic nebrání. Elektromobil určený především do městského provozu se přitom nežene za extrémním dojezdem, slibuje 200 km na jedno nabití, na 80 % se mají baterie dobít za půl hodiny (na patřičné nabíječce).

Předobjednat svůj vůz si budou moci zákazníci už letos v létě, teď jen Honda sonduje jejich zájem a sbírá kontakty. Potenciálních zájemců se prý zatím přihlásilo přes 15 000. Honda e Prototype pak bude první z plně elektrických vozů japonské značky na evropském trhu. Nabídka se postupně rozšíří, spalovací motory mají být na ústupu a tam, kde bude zatím nutné je zachovat, nabídne Honda hybridní provedení. Tomu se bude muset podřídit třeba i příští generace Hondy Civic.

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.