Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ruské Jawy míří ze Sibiře domů do Týnce nad Sázavou

Motocykl Jawa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motocykl Jawa. | foto: František Dvořák

MOSKVA Dálková motocyklová výprava věnovaná slavným československým motocyklům Jawa odstartovala ze sibiřského Novosibirska. Cílem etapové pouti je český Týnec nad Sázavou, kde se motorky od roku 1929 vyráběly. Akci ruští fandové věnují letošnímu 135. výročí narození zakladatele firmy Františka Janečka.

Organizátorem dálkové jízdy je motoristický klub Novosibirsk-Jawa, který sdružuje četné příznivce této historické československé značky v milionovém sibiřském městě Novosibirsk. Motorky československá firma od 50. let ve velkých objemech vyvážela do zahraničí, tehdejší Sovětský svaz patřil k hlavním zákazníkům.

Jawa

Jawa je nejstarší fungující českou firmou na výrobu motocyklů. Výrobu zahájil v roce 1929 konstruktér František Janeček podle licence firmy Wanderer. V roce 1997 byla založena nástupnická společnost Jawa Moto, která používá chráněnou značku Jawa. Loni se produkce motocyklů v týnecké Jawě zdvojnásobila na 2319 strojů, růst výroby pokračoval už třetí rok za sebou.

Z Novosibirska dnes vyjely čtyři motocykly Jawa, z nichž nejstarší byl v Týnci vyroben v roce 1974. Podle agentury ITAR-TASS se k jízdě další československé motorky připojí v Omsku, Jekatěrinburgu nebo v Čeboksarech.

V Moskvě už má mít kolona kolem padesáti strojů. Podle slov Jegora Dudarjova, který etapovou pouť organizuje, byly v SSSR Jawy nejpopulárnější motorkou. České motocykly se v rodinách předávaly z otce na syna, dokonce i z děda na otce. Sám Dudarjov, který je prezidentem klubu Novosibirsk-Jawa a pyšným vlastníkem stroje s datem narození 1966, dostal svou první Jawu od otce. Nyní jich má ve sbírce pět.

Český program ruských motorkářů

Ruské Jawy mají před sebou cestu dlouhou 5300 kilometrů, která je zavede přes Bělorusko a Polsko do České republiky. Na konci cesty by si rádi prohlédli týnecký závod Jawa, své motocykly chtějí předvést na slavnostním defilé na Václavském náměstí v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

V týnecké Jawě o akci ruských fanoušků firmy vědí. "Připravujeme pro ně program a uvítání," řekl výkonný ředitel firmy František Hruška. Ruští motorkáři navštíví muzeum Jawy v Konopišti, prohlédnou si montáž a novou produkci, uvedl Hruška. Příjezd kolony odhaduje na konec června.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.