9. března 2017 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Rusové zůstávají věrní své Ladě. Aut však kupují čím dál méně

Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lada Granta na mezinárodní přehlídce aut a komponentů Interauto v Moskvě | foto: Shutterstock

MOSKVA Prodej nových aut v Rusku pokračoval v únoru v poklesu. Celkem se v zemi prodalo 106 658 osobních a lehkých užitkových aut, což je o 4,1 procenta méně než ve stejném měsíci loni. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. Za dva měsíce roku se prodej snížil o 4,5 procenta.

Předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreider upozornil, že výkon jednotlivých značek byl v únoru velmi rozmanitý a navzdory růstu některých z nich celkový prodej klesl. Některé faktory, které to způsobují, však považuje za dočasné a v příštích měsících čeká zlepšení.

Jedničkou na trhu zůstala ruská automobilka AvtoVAZ a její vůz Lada. Prodej těchto aut se zvýšil o pět procent na 20 tisíc, automobilka měla na trhu podíl 18,8 procenta. Prodej skupiny Volkswagen se zvýšil o 6,8 procenta, z toho české Škody Auto o 4,6 procenta a podíl Škody na ruském trhu činil čtyři procenta.

Model Rapid byl v únoru 15. nejprodávanějším vozem v zemi a modelu Octavia A7 patřila 20. příčka. Snížil se však prodej automobilek Hyundai, Toyota, Ford či Mercedes-Benz.

Ruský automobilový trh se v posledních letech stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. V letošním roce však AEB již očekává zvýšení prodeje, a to o čtyři procenta na 1,48 milionu vozů. Loni prodej klesl o jedenáct procent.

ČTK

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.