Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Jak se nakládá s vraky? Chybí kontrola, míní dopravní policie

Hřbitov starých aut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov starých aut. | foto: MAFRA

PRAHA Vozidla zdemolovaná při dopravních nehodách se často stávají zdrojem náhradních dílů, jejich další "slepování" přitom může ohrozit bezpečnost provozu a hlavně řidičů.

Novinářům to řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil na setkání se zástupci pojišťoven a výrobců automobilů.V Česku podle něj chybí předpisy, které by nakládání s vraky aut usměrnily. Podle Tržila se při opravách aut hojně využívají použité náhradní díly, které už nemusí mít patřičné bezpečnostní vlastnosti. "K tomu mohou být použity prvky, které ani nemusí být pro dané auto homologované. Týká se to disků kol i samostatných částí karoserie. Pak mohou být například změněny deformační zóny," řekl Tržil.

Uživatelé vozidel by se měli více zajímat o firmu, která auto opravuje, a v případě nejistoty nechat auto překontrolovat. "Některé opravy jsou schopni posoudit na státní technické kontrole," dodal Tržil.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle servisního ředitele české pobočky firmy Ford Martina Sládka neexistuje po nehodách systém kontroly ohledně dalšího použití vraků a nastupuje "šedý byznys". "Díly jsou vyřezávané z havarovaných vozidel a dochází například k vazbám tam, kde nemají být," uvedl.

Problém se podle Sládka týká zejména takzvaných totálních škod, při kterých je auto na odpis. Podle údajů automobilek se pětina následně objeví v autorizované síti. "Pojišťovna sice vyplatí škodu za totální odpis auta, majitel ale s vrakem může dělat, co chce," dodal Sládek a varoval před jinými způsoby oprav, než jak je poskytují oficiální servisy.

Tržil uvedl, že nastavení pravidel je na další debatu a řešení bude nutné hledat s ministerstvem dopravy. "Jde o to, jak vyloučit vozidla, která nejsou způsobilá provozu po bezprostředním poškození, nebo je případně do provozu vrátit za předpokladu, že splňují technické podmínky," dodal policista.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...