Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Šéf VW volá po konci státní podpory dieselu. Měla by jít do elektromobilů, říká

Matthias Müller, předseda představenstva Volkswagenu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthias Müller, předseda představenstva Volkswagenu | foto: Reuters

PRAHA Volkswagen se dlouho vezl na vlně naftových motorů, aféra Dieselgate ale vše před dvěma lety obrátila. Šéf nyní tlačí VW do elektrických a hybridních vozů a zároveň volá po zrušení podpory, jíž se nafta dlouhodobě těší od vlád.

„Měli bychom pochybovat o logice a smyslu podpory dieselu,“ prohlásil podle CNN šéf Volkswagenu Matthias Müller. „Měla by proběhnout postupná změna daňových zvýhodnění. Peníze by mohly být rozumněji využity na podporu technologií vstřícných k životnímu prostředí.“

Řada evropských zemí totiž dieselové vozy stále podporuje. Podle britského think-tanku Overseas Development Institute se podpora nafty v 11 evropských městech, včetně Francie a Německa, mezi roky 2014 a 2016 vyšplhala na 21 miliard eur (téměř 540 miliard korun).

Matthias Müller, předseda představenstva Volkswagenu
Matthias Mueller představuje Sedrica - nemá volant ani pedály

Jedná se především o daňová zvýhodnění vozů i nafty. Například Itálie měla prý v roce 2016 o 23 procent nižší daně na naftu než na benzin. Dieselové motory začaly vlády upřednostňovat před benzinovými, protože mají nižší spotřebu a tudíž i nižší emise CO2. Zároveň se ale ukázalo, že vypouštějí i větší množství škodlivin.

Podle odhadů profesora Ferdinanda Dudenhoffera z Univerzity Duisburg-Essen by zrušení daňových zvýhodnění dieselu přineslo německé státní kase až osm miliard eur ročně. „Diesel není budoucnost, je to minulost,“ tvrdí.

Volkswagen, který patří co do počtu prodaných vozů mezi největší automobilky na světě, se dlouho na dieselové vlně vezl. Vše ale zlomila emisní aféra z roku 2015 přezdívaná Dieselgate. Při té vyšlo najevo, že automobilka ve vozech s naftovým motorem používala speciální software, který umožňoval podvádět při měření emisí.

Aféra VW otřásla – firma vyměnila vedení a ohlásila nástup elektromobilů. Volkswagen letos v září oznámil, že plánuje investovat 50 miliard dolarů do baterií a představil plán elektrizovat všech svých 300 modelů do roku 2030. Elektrických a hybridních aut se tak dočká i česká Škoda Auto.

„Zmenšení podpory dieselů a podpora elektrických vozů by vyslaly ten správný signál,“ řekl Müller. Přesun podpory z nafty na elektřinu by ale samozřejmě hrál do karet i VW, jelikož by podpořil jeho snahu elektromobily co prodávat.

Přechod na elektromobily však začíná pro automobilky vypadat jako nutnost. Francie i Velká Británie letos oznámily, že chtějí v roce 2040 úplně zakázat prodej aut se spalovacími motory.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Jiří Kaucký (vpravo) v rozhovoru s Prokopem Tomkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.