Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Taxíkem levně na nákup i k doktorům. Města zavádějí taxi pro seniory

Taxi - Iustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxi - Iustrační foto | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Senioři a těžce pohybliví lidé v Plzni mohou využít senior taxi, které je odveze za nízkou cenu k lékaři a nakoupit. Službu, kterou si zájemce objedná den předem, zajišťují novými vozy městské dopravní podniky.

Obslouží lokality, kam do dubna zajížděl speciální autobus, který nebyl vytížený, protože vozil vzduch, řekl v pondělí náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Na službu, spuštěnou v dubnu, dáme každý rok pět milionů korun," uvedl. Taxíky jsou zatím tři. V případě výrazně vyšší poptávky by město službu rozšířilo. Doprava funguje nepřetržitě celý týden. Za jednu jízdu zaplatí dospělý 20 a dítě deset korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový je také minibus pro občany s handicapem, který sváží děti do škol nebo do ústavu sociální péče. "Dříve trávily na cestě dvě hodiny, než se vše objelo. Zefektivňujeme a zlepšujeme službu menšími autobusy, které jezdí přímo. Navíc jsou s asistentem," řekl Zrzavecký. Radnice přitom zachovává několik let fungující službu nízkopodlažních bílých autobusů pro handicapované, také a asistentem.

Město letos posiluje, také díky vyšším daňovým příjmům, sociální oblast o zhruba deset milionů korun. Ročně do ní šlo necelých 140 milionů korun, a to hlavně ústavu sociálních služeb.

Senior taxi v dalších městech

Senior taxi pro lidi se zhoršenou pohyblivostí provozuje už několik let Brno. Vyškolený řidič pomáhá s nástupem a výstupem, vynese nákup a zavazadla. Letos v únoru zavedla službu Karviná. Mohou ji využívat v pracovní dny senioři starší 70 let. Za jednu jízdu platí 15 korun. Inspirovali se v Rychvaldu a Bohumíně, kde se těší velké oblibě. Službu poskytuje od února také Český Krumlov.

Senioři nad 70 let mohou jezdit v MHD v Plzni, Praze, Brně, Karviné a dalších českých a moravských městech zdarma.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...