Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda Auto stále vyjednává s odbory o nové kolektivní smlouvě

Nové logo automobilky Škoda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové logo automobilky Škoda. | foto: Reprofoto

MLADÁ BOLESLAV Do konce platnosti nynější kolektivní smlouvy v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto zbývá poslední měsíc a odbory se s vedením firmy zatím nedohodly na podobě smlouvy nové. Odbory odmítají návrh, aby se nezvyšovaly platy, a obě strany stále vyjednávají o dohodě o zaměstnanosti i takzvaných flexikontech.

Vyplývá to z informací v týdeníku Škodovácký odborář. Automobilka pouze potvrdila, že vyjednávání budou pokračovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory letos chtějí především dosáhnout dohody o zaměstnanosti, která by podle nich měla platit do konce roku 2018, kdy chce automobilka prodávat 1,5 milionu aut ročně. "Myslíme to velmi vážně a chceme zajistit zaměstnanost tak, aby zde nedocházelo k hromadnému propouštění," uvedl už dříve v týdeníku předseda odborářů Jaroslav Povšík.

Odboráři chtějí udržet zaměstnanost i při výkyvech výroby, které by mohly nastat třeba kvůli zhoršující se situaci na evropských trzích. Odbory nechtějí přistoupit na nulový růst platů a požadují navýšení, které by podle jejich dřívějších vyjádření mělo být nad úrovní očekávané inflace.

Nadprůměrné platy

V největší tuzemské automobilce jsou na české poměry dlouhodobě nadprůměrné platy. Průměrná hrubá mzda dělníků v roce 2012 byla 32 000 korun a průměrné mzdy v automobilce bez členů představenstva poprvé přesáhly 40 000 korun. V ČR je průměrná mzda 24 500 korun.

Nynější kolektivní smlouva

Loni byla ve Škodě Auto uzavřena nynější platná kolektivní smlouva po několikaměsíčním jednání až 20. dubna, tedy 20 dní po skončení platnosti předchozí.

Odboráři po 13 neúspěšných kolech jednání poprvé po pěti letech vstoupili do stávkové pohotovosti a pořádali informační mítinky. Na jejím základě pracovníkům vzrostly platy o pět procent.

Dále se podle týdeníku jedná i o flexikontu, které firmě umožňuje povolávat zaměstnance do práce podle vývoje odbytu.

Mimo jiné se podle něj plánují směny, které mají pracovníci navíc, pokud je o auta zájem a musí se zvýšit výroba.

V případě potřeby naopak mohou také zůstat doma a pobírat plnou mzdu. "Přístup firmy nás zklamal, a to zejména v době, kdy jsme chtěli, aby obě strany přibližovaly své požadavky," zhodnotil dosavadní jednání v dnešním týdeníku Povšík. Mluvčí automobilky Tomáš Kubík  potvrdil, že vyjednávání pokračují.

"Do ukončení vyjednávání se k tomu automobilka nebude vyjadřovat," dodal Kubík. Podobná situace je také v kolínské automobilce TPCA - kolektivní vyjednávání tam pokračují a firma se k nim nechce vyjadřovat. Podle mluvčího firmy Radka Kňavy by mělo skončit v březnu tak, aby případný mzdový nárůst byl od platný od 1. dubna. Jednání v TPCA jsou složitější, protože ve firmě působí dvě odborové organizace.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....