Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda Auto je v EU devátá, Evropané loni nakoupili ještě více nových aut

Škoda Octavia Combi - facelift třetí generace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Octavia Combi - facelift třetí generace. | foto: Škoda Auto

BRUSEL Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu. Rostl už třetí rok za sebou. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů.

Údaje rovněž ukázaly pokles tržního podílu největší evropské automobilky Volkswagen, která se potýká s důsledky skandálu kolem falšování testů emisí. Její klíčová značka VW si nicméně udržela vedoucí pozici na trhu, zatímco její česká značka Škoda obsadila deváté místo.

ČTĚTE TAKÉ:

Příznivý vývoj evropské poptávky po automobilech podle sdružení signalizuje, že spotřebitelská důvěra zůstává silná. A to navzdory politické nestabilitě i ekonomické nejistotě po klíčových událostech loňského roku, jako bylo například červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie.

V prosinci prodej v EU vzrostl o tři procenta na 1,144 milionu vozů. To je nejlepší prosincový výsledek v historii. Výrazný růst zaznamenaly v závěru roku automobilové trhy v Itálii a Španělsku, v Británii poptávka po autech ale o více než jedno procento klesla.

Mladoboleslavská Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v prosinci zvýšila v zemích EU prodej meziročně o téměř čtrnáct procent na zhruba 49 500 vozů. V celém loňském roce jí odbyt na unijním trhu vzrostl o téměř osm procent na více než 633 tisíc vozů. Tržní podíl značky tak zůstal téměř beze změny na 4,3 procenta.

Škoda Octavia - nová verze RS.
Faceliftovaná Škoda Octavia zaujme zejména oddělenými světlomety.

Celý koncern Volkswagen loni zvýšil prodej v EU pouze o 3,5 procenta na 3,5 milionu vozů. Jeho tržní podíl se tak snížil na 23,9 procenta z 24,6 procenta v předchozím roce.

Samotná značka VW za loňský rok vykázala pokles prodeje o půl procenta na 1,65 milionu vozů, i tak si ale udržela výrazný náskok před druhou nejprodávanější značkou Renault. Ta zaznamenala nárůst o třináct procent na 1,1 milionu vozů.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice loni vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. V letošním roce očekává poradenská společnost PwC další růst českého automobilového trhu.

VÝROBA TRHALA REKORDY

  • Výroba osobních aut v Česku a na Slovensku v loňském roce vykázala nové rekordy a celkově se vyšplhala na 2,38 milionu osobních vozů.
  • Zatímco v Česku produkce vzrostla o více než osm procent na 1,344 milionu aut, na Slovensku se výroba zvýšila jen nepatrně na 1,04 milionu aut.
  • Rekordní výrobu táhla poptávka na evropských trzích, loni se prodej v Evropské unii zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...