Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda prodala rekordní počet aut. Nejvíc ve východní Evropě a Indii

Nová Škoda Octavia už letos. Co nás čeká? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Octavia už letos. Co nás čeká? | foto: Autoweb.cz

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda v dubnu prodala 81 400 aut, což je meziročně o 4,1 procenta více. Za první čtyři měsíce roku prodala Škoda 324 100 aut. což bylo o 9,8 procenta víc než loni.

Obě hodnoty jsou pro automobilku rekordní. Vysokých přírůstků odbytu dosáhla ve východní Evropě a Indii, zájem o česká auta klesl na trzích v západní Evropě. Řekl to mluvčí firmy Jozef Baláž. Podíl značky na světovém trhu stále činí 1,5 procenta.

Zájem o škodovky klesá v západní Evropě

Pokles podle Baláže zaznamenaly téměř všechny západoevropské trhy kromě Německa a Velké Británie, podle odhadů se prodeje aut všech značek snížily o 7,4 procenta. Tuzemská automobilka zaznamenala pokles o 5,3 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Letos v dubnu na západoevropské trhy dodala téměř 30 400 aut, loni to bylo o 1700 aut víc. I přesto Škoda podle Baláže zaznamenala prodejní přírůstky ve Velké Británii, Rakousku, Švýcarsku, Norsku, Francii nebo Německu.

Na trzích ve východní Evropě naopak automobilka zaznamenala růst o více než 28 procent na 12 300 vozů. Loni v dubnu automobilka na tyto trhy dodala 9600 aut. Podle Baláže se zvýšil zájem o česká auta zejména v Rusku z loňských 5900 aut na letošních 8800 aut, což je nárůst o 48 procent. Na Ukrajině se počet dodaných aut zvýšil přes 14 procent na 1400 aut.

ČTĚTE DÁLE:

Automobilka v dubnu posílila na tuzemském a slovenském trhu, kde podle Baláže prodeje vzrostly o 7,7 procenta. Na český trh firma dodala 5500 aut, na slovenský 1500. Mírně se o 1,1 procenta zvýšil počet dodaných aut na růstové trhy v Číně, kde automobilka prodala 20 400 aut.

V Indii sklízí úspěch Rapid

Růst zaznamenal i indický trh, kam Škoda dodala přes 3000 aut, proti loňskému dubnu o 36,8 procenta více. Podle Baláže je tam úspěšná zejména kompaktní limuzína Rapid, která se v Indii prodává od konce loňského roku. Škoda Auto tam letos v dubnu prodala téměř 1900 aut tohoto modelu.

Nejvíc se prodávají octavie

Škoda Auto letos v dubnu prodala 36 600 vozidel Octavia, 22 000 fabií, 9600 aut Superb, 7600 modelů Yeti, 3300 roomsterů, 1900 modelů Rapid v Indii a 400 modelů Citigo v ČR. Nejvíc se zvýšil zájem o model Yeti, jehož prodej meziročně vzrostl o 31,1 procenta. Následoval Roomster s nárůstem přes 16 procent, zájem o octavie se zvýšil pouze mírně. Naopak o deset procent poklesl prodej aut Superb a o pět procent se snížil zájem o fabie. Automobilka chce do roku 2018 zvednout roční prodej na 1,5 milionu aut.

V roce 2011 prodala Škoda Auto  rekordních 879 200 aut. Meziročně prodej zvýšila o 15 procent.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...