Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda staví nejrychlejší dvoulitr na světě

Unikátní Škoda Octavia vRS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní Škoda Octavia vRS |

Poté co se stala nejrychlejší Škodou historie, překonala Octavia RS v Bonneville také rychlostní rekord v kategorii produkčních aut do dvou litrů. V pátek 19. srpna jela 365 km/h.

Nejrychlejší dvoulitrové auto světa se oficiálně vyrábí v České Republice. Speciálně upravená Škoda Octavia RS, která už minulé pondělí vstoupila do historie jako nejrychlejší Škoda, překonala v pátek 19. srpna - poslední den letošního týdne rychlosti - ve tři čtvrtě na osm ráno místního času světový rychlostní rekord starý třináct let.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Žádné produkční auto s přeplňovaným dvoulitrem dosud nejelo rychleji než 347,62 kilometrů v hodině, tým vyslaný do USA britským zastoupením automobilky rozjel svůj speciál na 365,43 kilometry v hodině. Vůz samozřejmě musel překonat rekord v obou směrech, aby si mohl nárokovat oficiální zápis. Jmenovaná hodnota je proto průměrem dvou jízd, při nichž Octavia dosáhla 362,93 a 367,97 km/h (průměr je počítaný z nezaokrouhlených hodnot, proto nesedí o dvě desetiny).

Britové se do Bonneville vydali oslavit deset let výroby modelů RS. Jejich cílem bylo překonat dvě stě mil za hodinu, ekvivalent našich 320 kilometrů v hodině (ve Spojeném království měří v mílích), ale auto se ukázalo být výrazně schopnější. Různé zdroje uvádí různý výkon motoru, měl by nicméně být vysoko nad pěti sty koni, a to i v náročných podmínkách Bonneville, kde teploty často šplhají přes čtyřicet stupňů celsia.

ČTĚTE TAKÉ:

Uznání jistě zaslouží nejen úpravci od REVO Technik a inženýři ve službách britské Škody. Na výkonech auta má jistě podíl také jeho řidič, novinář Richard Meaden. Nyní by se mohli snažit také Češi. Například krze speciální edici Octavií, která by projednou nemusela sestávat jen ze sady samolepek a anemického dieselu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!