14. listopadu 2018 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Škoda začala v Praze testovat mobilní dobíjecí stanici, je připojená na elektrokolo

Společnost Škoda Auto DigiLab spustila v Praze pilotní fázi projektu mobilních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Škoda Auto DigiLab spustila v Praze pilotní fázi projektu mobilních... | foto: Twitter Škody DigiLab

Praha Společnost Škoda Auto DigiLab spustila v Praze pilotní fázi projektu mobilních nabíjecích stanic pro elektromobily. Služba bude zpočátku sloužit firemním vozovým parkům a platformám pro sdílení aut, které ve svých flotilách mají elektromobily. V budoucnu se počítá s rozšířením pro soukromé uživatele elektromobilů. Oznámili to zástupci Škody na středeční tiskové konferenci.

Mobilní nabíjecí stanice je zařízení připojené za elektrokolo. Díky tomu se na základě požadavku klienta dobíječka rychle dostane na požadované místo. Zařízení disponuje kapacitou 16,8 kWh a energii z něj lze do běžného typu elektromobilu přenést za čtyři hodiny, a to až na úroveň 80 procent dobití.

14.listopadu 2018 v 11:41, příspěvek archivován: 14.listopadu 2018 v 12:06

#skodadigilab begins testing a mobile charging station for #ecars in #Prague. The unit has a capacity of 16.8 kWh, and the energy can be transferred to standard #electriccar in 4 hours, upt 80% of the charge. #emobility #VisionE @skodadigilab https://t.co/0uZCYtdeH3

Nyní jezdí podle odhadu Škody jen v Praze až 1000 elektromobilů. Do tohoto čísla jsou započítány i vozy registrované mimo Prahu, ale reálně jezdící v hlavním městě. S uvedením prvních elektrických modelů Škoda na trh v roce 2019 lze očekávat výrazný nárůst jejich počtu. První elektromobil Škody bude vycházet z modelu Citigo, následovat bude elektrické SUV na bází konceptu Vision E. Vedle toho bude k mání hybridní Superb.

„Dostatek dostupných nabíjecích stanic je pro současné i budoucí majitele elektromobilů velmi důležité téma. Mobilní nabíjecí stanice je jedním z řešení pro situace, kdy jsou akumulátory v elektromobilu na kritické hranici a majitel nemá ve svém okolí možnost zajistit dobití,“ uvedla vedoucí DigiLabu Jarmila Plachá.

V Česku je přes 200 dobíjecích stanic, z toho je zhruba polovina rychlonabíjecích. Do konce roku 2019 má být v ulicích Prahy vybudováno celkem 50 rychlonabíjecích stanic a devět středně rychlých nabíjecích bodů.

Škoda Auto DigiLab je centrum Škody pro nové služby a aplikace. Firma je koncipovaná jako rychle reagující startup v oblasti informatiky a zkoumá a vyvíjí nové obchodní modely, řešení a produkty. Mezi hlavní úkoly Škoda Auto DigiLabu patří výměna zkušeností s externími inovátory.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz