30. listopadu 2013 6:45 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Slovensko od roku 2015 zavede elektronické dálniční známky

Předjíždění (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předjíždění (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovensko se chystá od roku 2015 uvést do praxe elektronické dálniční známky pro auta do 3,5 tuny. Ty mají postupně nahradit dosavadní mýtné nálepky. S odvoláním na slovenské ministerstvo dopravy to uvedla agentura DPA. Příslušný zákon již parlament schválil.

Od 31. ledna 2015 doplní tradiční nalepovací známky také jejich elektronická verze. Pokud se řidiči rozhodnou pro elektronický systém, budou muset při zaplacení mýta uvést zemi, kde bylo auto zaregistrováno, evidenční číslo a typ vozu.

ČTĚTE TAKÉ:

Tato data pak budou uchovávána v kontrolní databázi. Platba bude možná nejen v distribučních místech, ale také přes internetový portál či pomocí mobilu. Řidiči budou mít nadále k dispozici desetidenní, měsíční a roční známky.

Slovenská Národní dálniční společnost (NDS) v minulosti odhadla výši zakázky na elektronické známky na 15 milionů eur (411 milionů Kč) pro prvních pět let. Ministerstvo dopravy ale zároveň vedle tohoto výdaje očekávají v souvislosti s elektronickou známkou vyšší příjmy.

Neudržitelný systém

Systém papírových nálepek na Slovensku funguje od roku 1996. Ministerstvo dopravy ho ale kvůli rostoucímu počtu automobilů označuje za překonaný a neudržitelný.

Také Česká republika se chce do budoucna papírových dálničních známek zbavit. Nástupcem současných kuponů by mohl být kamerový systém rozpoznávající registrační značky vozidel a kontrolující, zdali mají řidiči zaplaceno, nebo se uvažuje o využití technologie RFID (identifikace na rádiové frekvenci), která se používá například k označení zboží v obchodech a při bezhotovostních platbách.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz