5. května 2015 8:28 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Špatné zapalování ve vozech GM si vyžádalo téměř stovku mrtvých

Jedno z aut společnosti General Motors | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedno z aut společnosti General Motors | foto: Reprofoto

NEW YORK Nehody způsobené problémy se zapalováním v automobilech americké společnosti General Motors si vyžádaly nejméně 97 lidských životů. Vyplývá to ze zprávy právníka Kennetha Feinberga, který má na starosti program GM pro odškodnění obětí těchto nehod.

Počet mrtvých tak stoupl z 90 v předchozí zprávě, kterou Feinberg zveřejnil začátkem minulého týdne. Odškodné podle nové zprávy získá kromě rodin zemřelých osob rovněž 179 lidí, kteří byli při nehodách zraněni, napsala agentura AP.

Feinberg obdržel celkem 4342 žádostí o odškodnění. Konečný termín pro podávání žádostí vypršel 31. ledna, v současnosti zbývá posoudit zhruba 15 procent žádostí.

Automobilka si na odškodnění dala stranou celkem 400 milionů dolarů. Později však připustila, že náklady by se mohly vyšplhat až na 600 milionů dolarů (téměř 15 miliard Kč). Odškodné za každé úmrtí činí nejméně milion dolarů (zhruba 25 milionů Kč).

Závadné přepínače u zapalování

GM loni kvůli problémům se zapalováním svolala do servisů miliony vozů. Závadné přepínače u zapalování se za určitých okolností mohly samovolně přesunout ze zapnuté polohy do vypnuté, což zastavilo motor a vyřadilo většinu systémů napájených elektřinou, včetně posilovače řízení, posilovače brzd a airbagů.

Firma se kvůli tomuto problému stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že GM se o potížích s přepínačem dozvěděla už v roce 2001, ale se svoláváním vozů k opravě začala až loni v únoru.

ČTK, Lidovky.cz