Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Speciální elektromobil svištěl rekordní rychlostí 468 km/h

Stroj Venturi Buckeye Bullet 2.5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stroj Venturi Buckeye Bullet 2.5. | foto: Autoweb.czReprofoto

PRAHA Solné pláně v americkém Bonneville byly svědkem překonánání dalšího rychlostního rekordu. Tentokrát triumfoval tým státní univerzity v Ohiu, když rozjel svůj elektromobil Venturi Buckeye Bullet 2.5 na 468 kilometrů v hodině a překonal tak vlastní výkon 437 km/h z roku 2004.

Stroj je pouze vývojovým mezistupněm ke zcela nové konstrukci, s níž chtějí studenti zvednout příští rok laťku ještě výš.

Tým z Ohio State Univesity jezdí do Bonneville už řadu let. Vloni tu se speciálem Bullet 2 překonal světový rychlostní rekord v kategorii vozů s palivovými články a vozů s elektrickou trakcí. Ve dvou jízdách dosáhl průměru 487,433 km/h, překonali tedy magických tři sta mil v hodině. Do letoška drželi studenti již zmiňovaný světový rychlostní rekord s elektromobilem Buckeye Bullet 1. Stejnému stroji stále patří americký národní rekord v kategorii elektromobilů: 507 km/h.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Pro letošek oprášili studenti Bullet 2, vyhodili palivový článek a na jeho místo usadili baterie od A123 Systems. Venturi Buckeye Bullet 2.5 měl sloužit především k testování nové techniky, tým totiž pracuje na stroji Buckeye Bullet 3. Ten bude od začátku koncipovaný jako elektromobil. Na pláně by měl vyrazit za rok.

Bullet 2 s palivovým článkem v roce 2009 překonal rychlost 300 mil v hodině - podívejte se

Navzdory nečistému původu překonal Bullet 2.5 sám sebe, když se rozjel až na 478 km/h. Průměrem ze dvou jízd pak vyšlo zmiňovaných 468 km/h.

Výlet do Bonneville nebyl bez problémů. Pro stanovení platného rekordu je třeba odjet vytyčenou trať v obou směrech, a to s maximálně šedesátiminutovou přestávkou. Právě časový limit se týmu několikrát nepodařilo dodržet, načež prudký vítr další pokusy zcela znemožnil. Až v pondělí 23. 8. 2010 odpoledne vyšlo vše na výbornou.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!