1. listopadu 2017 15:08 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Stanice měření emisí začaly fotit testovaná auta. Zabrání se tak podvodům

Měření emisí (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření emisí (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Měření emisí od středy doprovází i focení vozu. Fotodokumentace společně s výsledky zamíří do informačního systému stanice technické kontroly napojeného na ministerstvo dopravy. V listopadu bude fungovat opatření v testovacím provozu, od prosince jsou pak snímky vozů povinné. Podobný systém funguje již rok na stanicích technické kontroly.

„Stanice, které se do konce listopadu do systému nezaregistrují, nebudou smět vydávat platný protokol o měření emisí,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Fotografie mají zabránit podvodům, kdy měřením úspěšně projdou i vozy, které na kontrolu vůbec nepřijedou. Nebude již také možné, aby po neúspěšně kontrole řidič přejel na jinou stanici a tak zkusil testem projít znovu.

Technik v průběhu kontroly vyfotí vůz zepředu a zezadu a zdokumentuje i výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Tato data by měla posloužit i pro kontrolu počtu najetých kilometrů. Ministerstvo zároveň dodává, že nový systém zjednoduší administrativu, protože informace o voze zanesené do databáze nebude nutné při další kontrole zadávat znovu.

Emisní stanice po kontrole vydá automaticky vygenerovaný protokol, který se uloží do evidence. Podle ministerstva tak technik nebude mít možnost ovlivňovat výsledky měření.

Asociace emisních techniků a opravářů však podle ČTK tvrdí, že komunikace s centrálním serverem ministerstva dopravy je často problematická a protokol se proto v některých případech nepodaří dokončit.

V současné době je zaregistrováno přes tisícovku emisních stanic z celkových 1800. Podle ministerstva ale není počet stanic regulovaný a je tak možné, že některé firmy, které v minulosti získaly povolení, již měření neprovozují.

kopMichal Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!